| Cioby_Cioby_1966 a întrebat:

Ce acte îmi sunt necesare,pentru obținerea unei procuri de intabulare, a unui hectar de pămănt agricol? vă mulțumesc frumos! dau funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a imputernici /delega pe cineva oficial in scopul de a face ceva (a decide, a semna in locul cuiva etc.) este nevoie de prezenta in fata notarului sau judecatorului a titularului legal si a persoanei care se imputerniceste ("delegat"-ul titularului).
Notarul /judecatorul consemneaza dorinta si acceptul de delegare ale partilor (imputernicire) care se semneaza de ambele parti. Nu se poate imputernici o persoana fara acceptul lui.
Pentru intocmirea actului de imputernicire, atat titularul cat si imputerncitul trebuie sa se legitimeze legal (cu buletin, carte de identitate, pasaport etc.) in fata notarului sau judecatorului.

Imputernicirea poate fi punctuala (pentru o activitate specificata exact) sau generalizata (de exemplu pentru reprezentarea intereselor titularului cat timp este plecat indelungat din tara).

Daca imputernicirea este punctuala, atunci este nevoie si de consemnarea actelor doveditoare pentru cauza respectiva (d exemplu acte de proprietate).

Daca imputernicirea este generala, atunci imputernicitul va fi desemnat pentru a obtine inclusiv documente oficiale necesare pentru si in numele titularului.

Ca urmare, in acest caz ai nevoie sa mergi in fata notarului IMPREUNA cu persoana pe care o imputernicesti, amandoi trebuie sa aveti act de identitate valabil, respectiv actele doveditoare necesare intabularii terenului.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Actul de proprietate şi cartea de identitate a proprietarului şi a celui care e desemnat ca "delegat".