| endling a întrebat:

Ce afacere as putea deschide cu 6000 euro?

24 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

CUmperi vreo 2-3 hectare si le dai la o asociatie. O investitie excelenta, batai de cap minime.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru KodrutZ):

Cat este randamentul investitiei sa zicem la 10.000 euro? Cate hectare poti cumpara? Parca se poate cumpara si cu 1000 euro hectarul.Ma gandeam si eu la o investitie ca asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Cu mult mai mare decit tinutul banilor in banca, oricum. Nimic fantastic, insa ideea e ca valoarea terenului creste constant. Cu 1000 EUR mai greu, dar posibil sa mai gasesti pe ici-colea. Mie imi povestea cineva ca luase anul trecut cam 600 RON/hectar plus ceva produse. Nimic fabulos, si depinde si de an dar mai ales de asociatia la care esti. La o adica poti sa iei niste pamint si sa te apuci tu de cultivat.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru KodrutZ):

Depinde de randamentul investitiei, la 12.000 lei hectarul deja 600 lei este cam putin.De la 7-10% NET devine interesanta si varianta cu arenda...nu ma pricep la agricultura si nici nu vreau sa imi asum riscul.

| KodrutZ a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Nu e nici un risc. Risti sa ramii cu un bun a carui valoare va creste continuu.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu exista afacere cu risc zerowinking
Mai si scade vezi perioada de crizawinking
Poti sa nu incasezi nimic din arenda happy

| KodrutZ a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Daca nu il dai in arenda poti sa cultivi tu ceva, cum ziceam, dar ideea e ca terenul AGRICOL devine din ce in ce mai putin la nivel global, iar populatia creste. Asa-zisa criza a urmat unei bule speculative, nu a fost ceva natural. Acum de exemplu intram intr-o noua bula speculativa la imobiliare, dar terenurile agricole nu fluctueaza asa de mult. Tendinta de crestere e naturala. La apartamente/case, e o tendinta artificiala alimentata de asa-zisii dezvoltatori si agentii imobiliari, in 95% din cazuri doar niste tepari ordinari.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru KodrutZ):

Te credeam om serios

| KodrutZ a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Sint foarte serios. Tu crezi povestile cu crize? Ia explica-mi unde e eronat rationamentul meu. La noi "economia" creste si scade in functie de cit de usor se dau creditele fiindca, practic, nu producem nimic.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce citesti tata.m-am saturat de aberatia asta ca nu producem nimic si noi exportam de rupem:de 10 ori mai mult ca pe vreamea comunismului, avem PIB-UL de 4 ori mai mare ca in comunism.Citeste date economice reale nu inf gresite sau propaganda comunista de doi bani.
In orice tara eficienta doar 2% din populatie face agricultura si aia cu utilaje moderne nu cu sapa.

| KodrutZ a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Nu sintem tara eficienta. Faptul ca exportam nu spune nimic. Cine exporta? A, de-alde Renault, Oracle si alte rahaturi. Ia mai bine si compara productia agricola de dinainte cu ce facem acum si mai ales CINE face acum. Multi producatori agricoli mari sint straini. Inainte produceam tigari. Acum? A, da, lasam companiile straine. Eu ma refer de ce produce, efectiv, statul. Inafara de taxe si impozite.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru KodrutZ):

Statul? Statul=clasa politica.Neinteresant.Cine face la noi afaceri? Copos, Becali.
Pai cu astia nu avem mari sanse sa concuram la eficienta cu firmele cu capital strain (bravo lor ca isi risca capitalul, multe si falimenteaza).
Firmele straine daca nu stiai au investit in tara noastra 60 de mld de euro ca sa produca.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca nu stai ce inseamna STAT iti spun eu.Stat=taxe si iumpozite=transfer catre clasa politica prin contracte (o gasca care traiesc bine pe spinarea noastra).
Bravo Renault, OMV pentru ce fac in tara noastra.

| KodrutZ a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Fac pe draq... la citamai tona de facilitati au primit, cred si eu. Unde mai pui ca acusi-acusi o sa se care in momentul in care o sa mai creasca salariile si pot produce mult mai ieftin in alte parti. Apropos de stat, uite cum erau inainte chestiile de stat. Si acum, regiile alea care au mai rezistat. De ce ai privatiza CFR-ul sau Hidroelectrica, de exemplu? Bine, deviem de la subiect. Iti inteleg oarecum punctul de vedere insa eu ma refeream la un pic altceva.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca nu sunt privatizate sunt falimentate de GASCA DIN POLITICA (isi transfera ei toate activele prin contracte). Proprietate de stat=FALIMENT (GASCA DIN POLITICA falimenteza tot).

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu conteaza nationalitatea capitalului.Crezi ca Tiriac, Copos nu pot transfera afara firmele lor?
Socialismul sau comunismul egal FALIMENT. Daca nu aveam parte de capitalul extern venit in tara mai ales dupa 2000 acum aveam salariu mediu 100 de euro si sa vezi atunci viata ca in Africa.

| KodrutZ a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Pai ideea era sa existe o gasca in politica care sa legifereze frumos treaba asta. Uite de aia pina la urma e mai ok o dictatura... ai mai putini care sug din proprietatea publica.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu exista dictatura fara crime sad dictatura=saracie, crime.
Cat mai putine taxe, libertate economica, statul sa nu aiba ce cauta in afaceri=PROSPERITATE.

| KodrutZ a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Libia? Irak? Uite cum era inainte si cum e acuma. Nu zic de conspirationisme, Saddam primise si nu stiu cate distinctii de pe la ONU pentru ce facuse cu invatamintul si sanatatea la ei.

| DimLight a răspuns:

Inchiriere cafenea sau spatiu si ustensile pentru asa ceva; videochat sau videoblogging.
altceva nu stiu, comert cu amanuntul, cumperi si vinzi ce crezi, parfumuri, haine, pantofi, etc.

| DimLight a răspuns (pentru DimLight):

Inchiriere teren in agricultura da nu prea am idee ce e mai profitabil si nu vei avea un profit decat dupa multe luni de la achizitie

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumperi cateva automate de cafea, si obtii autorizatii pentru ele.
Daca alegi zone bune castigi binisor cu ele, dar trebuie sa ai timp, sa umbli pe la ele zilnic, sa le umpli (apa, zahar, cafea, pahare).

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Daca ai peste 18 ani... atunci poti sa te uiti si la niste afaceri online. Gen magazin, etc.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Inainte sa te apuci de o afacere trebuie sa analizezi ffff bine,sa vezi ce face concurenta...
Magazin virtual,aprozar,mic magazin in zona intens circulata (tigari, suc, servetele, pixuri, etc). SUCCES!