| Turbo223 a întrebat:

Ce ar trebui sa stiu pentru a fi patron (la o firma de paza de exemplu) e facultatea necesara?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Intr-o firma, patronul este proprietarul firmei. El participa cu banii investiti in firma. Alte criterii (de pregatire) nu trebuie sa aiba.
Firma insa are nevoie de personal, cu diferite calificari, cum ar fi directorul, contabilul, soferul, paznicul, muncitorii (cu diferite calificari) etc. Fiecare functie are nevoie de calificare necesara. Aceste persoane vor fi angajati in firma patronului si raspund pentru faptele lor.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti trebuie facultate pentru a fii patron la o firma de securitate, doar sa ai 18 ani impliniti, sa nu ai dosar penal si sa ai bani multi, ca sa pornesti o asemenea afacere. Evident inscrii firma la Camera de comert si demarezi certficarile de functionare (sanepid, apa si curent, pompieri etc).
Trebuie sa inchiriezi o cladire sau un birou pentru firma, sa cumperi aparatura de supraveghere tehnologica de ultima generatie, sa cumperi masini bune, ca sa le dai oamenilor sa patruleze sau sa intervina in caz de uregnat, bani pentru uniformele lor, bani pentru asiguaree de sanatate si accidente pentru toti angajatii, bani pentru salarii samd.

| Frank51 a răspuns:

Nimic, doar să ai bani căcălău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu si mama lui Leo de la strehaia patroanalaughing