| Dorueraluat a întrebat:

Ce banca din Romania este cea mai avansata in tehnologie? (mobile banking, plata cu telefonul etc...)

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca ING si BCR, eu personal recomand ING, la ei am card si sunt foarte multumita de toate serviciile lor si in general personalul oriunde m-am dus e foarte amabil. La BCR a trebuit sa merg odata si m-am acrit eu de la alea cat erau de antipatice. laughing) La ING oriunde m-am dus cu orice problema erau toti mega amabili, zambitori, politicosi de nu-ti mai venea sa pleci, am inteles ca e o politica a bancii ca angajatii sa fie asa, dar ce pot sa zic, conteaza rezultatul final nu metodele de pana acolo.
La ING e o optiune faina sa-ti rezervi o reducere la anumite magazine unde au ei oferte in perioada respectiva si iti dau 5/10 sau chiar 15% din valoarea comenzii daca platesti cu cardul intr-un `portofel electronic`, suma stransa putand ulterior s-o folosesti la altele. + chestiile mentionate de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Absolut toate bancile sunt la zi cu tehnologia, fiindca transferurile bancare sunt online demult, doar ca populatia nu le foloseste si nu are habar de existenta lor.
Plata cu telefonul o faci tu, dupa ce-ti instalezi i aplicatie bancara care-ti permite tarnsferul si bieninetels, dupa ce ai fost deja la banca si ai cerut ID si parola pentru online banking.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Stiu eu o banca; in parcul cismigiu unde sunt mesele de sah.winking

| Dorueraluat explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Auzi tinere, pastreaza-ti glumele inteligente pentru orele plictisitoare din liceu.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Dorueraluat):

Auzi "mosule", pune si tu intrebarea acesta pe un site de specialitate; nu aici.winking laughing laughing laughing

| Dorueraluat explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Esti la al doilea comentariu irelevant. Daca te tot dai destept spune-mi si mie ce site de specialitate exista? Categoria afaceri-financiar pentru ce este? Cauta-ti un loc de munca poate asa nu vei mai simti nevoia sa iti irosesti viata cu comentarii aiurea pe internet happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Dorueraluat):

Intri in cateva banci si direct de la ele vezi exact ce facilitati au; asta doar daca stii exact cu ce se rumega termenii bancari. Te pupa Gogu

| Evolution a răspuns:

Cam toate au ce ai spus tu mai sus happy
Nu cred ca exista vreo banca fara mobile banking sau plata cu telefonul sau chestii de genul... cam in astea consta banca laughing)
Eu am BT de exemplu (banca transilvania) si au ogramada de oferte... de black friday de exemplu am prins card visa cu poza personalizat (pe cardul meu bancar mi-am ales ce poza vreau eu, si mi-am pus masina happy adica am card unic cum s-ar spune) + mobile banking si internet banking gratuit 2 ani.
In ultimul timp au pus si stickere de plata (adica lipesti stickerul de orice si poti face plata la orice POS, adica magazin sau paypoint sau orice cand esti in oras ca si cum ai avea cardul) + au si aplicatie de telefon si daca telefonul tau are NFC (cam orice smartphone are nfc in ziua de azi) poti folosi telefonul ca si cardul tau fara comision.
Eu colaborez cu ei de 4-5 ani. Au si ei ceva comisioane ca orice banca dar la chestiile de zi cu zi (scos bani, plati online si etc) comisioanele sunt 0 ).
Succes!

| Dorueraluat explică (pentru Evolution):

Mersi de raspunsul detaliat. Intrebarea mea era nu daca au mobile banking ci cat de avansat este mobile banking-ul. Poate varia de la un mobile banking mediocru de care te poti lipsi sau unul foarte bun cu functii nelimitate. Plata cu telefonul este doar la Transilvania momentan?

| Evolution a răspuns (pentru Dorueraluat):

Asta nu stiu, eu lucrez doar cu banca transilvania si ei au tot ce ti-am spus + mai multe lucruri si sunt tare multumit legat de comisioane si preturile lor.

| Dorueraluat explică (pentru Evolution):

Ai avut vreodata cont bancar intr-o tara din vest? Parerea mea este ca toate bancile din Romania mananca rahat cu comisioanele ce le au, dar asta este trebuie sa inghit daca ma mut in Romania... De abia astept sa platesc pentru sticker de plata, pentru internet banking si pentru mobile banking si de asemenea daca vreau sa extrag o suma mare de la ghiseu. Toate acestea ar fi trebuit sa fie gratis, dar dupa cum am spus, bancile din Romania mananca rahat.

| Evolution a răspuns (pentru Dorueraluat):

Retragerea de la ATM pentru orice suma in lei este gratuita si sumele mai mari mi se pare ca se retrag de la ghiseu si din nou din cate stiu eu este gratuita. Cele in euro exista comision intr'adevar dar din euro in lei conversia este gratuita la cursul bancii si dupa retragi in lei. Da, stiu ca bancile din Romania sunt mai prejos dar eu colaborez cu banca transilvania de mult timp, adica sunt client la ei si nu am avut deloc parte de surprize. Orice chestie am gasit informatii pe internet pe site-ul lor sau am intrebat la o sucursala si mi-au zis absolut tot, nimic ascuns. Parintii mei sunt in Germania si stiu ca acolo nu se plateste pentru internet banking sau altele dar na ce sa facem... asta e Romania happy.