| andrei24074444 a întrebat:

Ce comision imi percepe o retragere de la o alta banca in afara de la cea care am cardul? Sunt la BRD si vreau sa retrag de la BCR.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

1 la suta din suma plus 2.5 lei.

| RainbowD a răspuns:

Salut.
Cred că depinde de tipul contractului care îl ai cu banca, iar dacă lucrezi, de convențiile pe care firma la care lucrezi le are cu banca respectivă.

Nu știu cum e la alții, dar pot să îți zic cum e la mine. La primele 10 retrageri de la alte bănci, înafară de BRD (bancă la care am și eu cardul), comisionul este 0. De la a 11 a retragere, comisionul pe care trebuie să îl plătesc/ retragere este de 1% din suma retrasă.

Totuși având în vedere multitudinea de păreri, îți recomand să dai o fugă până la bancă, pentru a te ajuta cei de acolo să lămurești această problemă.

Toate cele bune!

| Editocroci a răspuns:

Ultima dată când am retras bani de la o altă bancă nu mi s-a perceput comision. Mi se pare că e lege prin care se interzice comisionul de tipul ăsta.

| Wr3nch a răspuns (pentru Editocroci):

Nu e. Dar ING de exemplu te lasă sa scoti de oriunde fara comision.

| Editocroci a răspuns (pentru Wr3nch):

Știi tot despre mine de exemplu. E aiurea că eu nu știu nimic despre tine.

| Salontanul a răspuns (pentru Editocroci):

Este interzis comisionul la retragerea din bancomat propriu. La retragerea din alte bancomate se ia o suma diferita functie de banca emitenta a cardului. Eu, la BT, am 4, 5 lei pana la nu stiu cate mii de lei. Nu m-a interesat pentru ca este o suma modica. Nu scot mai mult decat de cateva sute de lei.

| dgprof a răspuns:

Depinde de tipul de cont pe care il ai si de comisioanele din contractul tau. De ex, eu am avut BRD de student pana anul trecut. Cand am retras de la alt bancomat, mi-a luat comision cam 20 lei.

Acum am schimbat, am trecut de la student la Card Zi de Zi sau ceva de genul si am 0 comision la orice retragere, indiferent de banca