| troublemakergirl a întrebat:

Ce inseamna trafic cu valuta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca se fac diverse operatiuni (schimb valutar, introducere sau scoatere din tara) cu valuta (monede straine) fara a avea dreptul.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru andreidu):

Si ce daca? Toate statele au reguli privind operatiile cu valuta, nu le face fiecare cum vrea si cum i se scoala.
Ca exemplu comun si cunoscut este schimbul valutar facut de bisnitari, acestia nu au dreptul sa-l faca si comit doua infractiuni: exercitarea unui comert fara autorizatie si evaziune fiscala.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru andreidu):

Daca facem schimbul o singura data si nu ca indeletnicire nu este ilegal, eu am vorbit ca este ilegala o activitate continuata, in fiecare zi. Ce altceva spune legea?

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru andreidu):

Vezi in dexonline.ro ce inseamna trafic si o sa te lamuresti.

Răspuns utilizator avertizat
| Ion976 a răspuns (pentru andreidu):

Adică dacă îs banu ilegali la aia se refera...

| Ion976 a răspuns (pentru andreidu):

Trafic de valuta nu se refera la schimb de bani. Se refera în principal la scoaterea din tara a sumelor mari de bani cash care îs ilegali nedeclarati sau ca să nu plătească impozit pe ei. Legea obliga sa declari dacă ai peste 10000€ cash la tine când ieși sau intri

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trafic de bani.