| 94Lucifer94 a întrebat:

Ce investiție as putea face de exemplu in București, gen o mică afacere care să aducă profit lunar de 5000 lei minim. Sumă de investiție 50.000-100.000 de lei

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă am ști, ne-am face noi afacerea în loc să stăm pe TPU și să întrebăm sau să răspundem

| johnnny123 a răspuns:

Profit de 5000 de lei pe lună la o investiție de 50.000 lei înseamnă un profit de 10% pe lună, adică de 120% pe an.

În general marjele de profit considerate "bune" în business sunt cuprinse între 5% și 20% pe an. Iar tu fără absolut nici o experiență și cu niște mărunțiș vrei să obții 120% pe an.

| 94Lucifer94 explică (pentru johnnny123):

Înseamnă sa fie prea bună investiția, ceea ce si caut.

| johnnny123 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Tu și încă 7 miliarde de oameni de pe planetă. Din păcate asemenea marje de profit sunt extrem de rare și nu la dispoziția oricui.

| siriusblack98 a răspuns:

Cu 500 de milioane de lei vechi sau cu 1 miliard de lei vechi, tu nu faci afacere care să îți aducă 5000 de lei lunar net în primii doi ani. Cu magazinul alimentar trebuie să ai prea mare bulan ca să îți rămână atât la început sau chiar și pe parcurs pentru că vorbim de București. În București dacă nu ai bani grei pentru o afacere, ești absolut mâncat de rechini. Maxim să zicem că ți-ar merge cu o frizerie și ai rămâne cu banii ăia pentru că nu ai bate bon fiscal pentru fiecare client + bacșiș.

| Ardey1 a răspuns:

Ai putea face un amanet de bijuterii sua un magazin alimentar.