| Daciana_8053 a întrebat:

Ce mi se poate intampla daca nu am platit factura la Oriflame? Am primit o notificare in care scrie ca daca nu achit factura o sa fiu executata silit.Am 18 ani si nu am nimic pe numele meu. Mi se poate intampla ceva?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de suma pe care o datorezi o sa ia o hotarare. Aceasta poate fi sa renunte la suma ori sa te dea in judecata, sa obtina o hotarare de obligare la plata si apoi sa te execute silit prin oricare din formele de executare silita prevazute de Codul de procedura civila (poprire pe salariu, pe conturile din banca, executare mobiliara - asupra unor bunuri mobile ale tale, etc). Au timp pentru aceasta, dupa obtinerea hotararii judecatoresti au termen de 3 ani pana se prescrie executarea silita. Termenul poate fi chiar mai lung, prescriptia executarii se poate intrerupe printr-un act incepator de executare. Trebuie sa tii cont ca la suma actuala se vor adauga dobanzi ori penalitati de intarziere, cheltuieli de judecata si cheltuieli de executare, impreuna vor mari substantial datoria, poate chiar cu 1.000 - 2.000 lei, in functie de debitul actual. Ca jurist te-as sfatui sa platesti dar tu decizi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de suma pe care o datorezi o sa ia o hotarare. Aceasta poate fi sa renunte la suma ori sa te dea in judecata, sa obtina o hotarare de obligare la plata si apoi sa te execute silit prin oricare din formele de executare silita prevazute de Codul de procedura civila (poprire pe salariu, pe conturile din banca, executare mobiliara - asupra unor bunuri mobile ale tale, etc). Au timp pentru aceasta, dupa obtinerea hotararii judecatoresti au termen de 3 ani pana se prescrie executarea silita. Termenul poate fi chiar mai lung, prescriptia executarii se poate intrerupe printr-un act incepator de executare si va incepe sa curga un nou termen de prescriptie de 3 ani. Trebuie sa tii cont ca la suma actuala se vor adauga dobanzi ori penalitati de intarziere, cheltuieli de judecata si cheltuieli de executare, impreuna vor mari substantial datoria, poate chiar cu 1.000 - 2.000 lei, in functie de debitul actual. Ca jurist te-as sfatui sa platesti dar tu decizi.

| anutza a răspuns:

Te da in judecata daca nu achiti sad

| anutza a răspuns:

Daciana ti se pare normal sa plateasca sponsorul? Daca ai omandat platesti, oricum nu ai cum sa ai asa mult de plata pentru ca la Oriflame creditul e limitat. Mai bine achita nu cred ca e normal sa plateasca altul produsele tale

| StangaciuGeorgeRazvan a răspuns:

Salutări. Posibil să se facă o anchetă, să se vadă cauzele şi motivele neplătirii la timp a acesteia, iar dacă rezultatul este favorabil lor(cum de obicei aşa este, pentru că este o companie, tu ca om de rând nu prea ai putere), vei fi chemată în instanţă. Nu sunt sigur sută la sută dar aşa am auzit, şi cred că aşa şi este normal. Sper că ţi-am fost de folos, o zi bună.

| lumy5 a răspuns:

Din cate stiu eu, o sa fie amendati sau oricum o sa li se ia bani celor ce te-au bagat in firma, nu mai tin minte exact. intreaba-ti coordonatoarea

| Daciana_8053 explică:

Astept un raspuns de la cineva care stie. Poate e cineva care a patit la fel sau a avut vreun prieten/ruda care a patit asta.Merci!

| Daciana_8053 explică:

Merci.Mai astept si alte raspunsuri.

| Daciana_8053 explică:

Si daca nici in 3ani eu nu am nimic pe numele meu? Ce mi se poate intampla? Juridic ma refer...

| Daciana_8053 explică:

Cand ma loghez pe site-ul Oriflame, la datele mele apare si sponsorul meu.Am inteles de la cineva ca daca nu platesc eu factura, o plateste sponsorul meu.Este adevarat?

| Daciana_8053 explică:

Pai coordonatoare e sponsorul.Crezi ca ea spune ceva? Nu imi spune daca ei o sa i se intample ceva, imi spune mie sa platesc ca mi se intampla mie, dar nu imi spune ce.Astazi de exemplu m-a sunat una care cica e de la Oriflame si cica trimite dosarul meu mai departe, dupa care a zis ca ma amana pana pe 15 apoi il trimite mai departe, mai departe insemnand...nu mi-a zis ce inseamna asta,i-am zis ca nu am nicio posibilitate sa platesc acea factura ca nu am niciun venit, dar a spus ca nu ii intereseaza. Daca e asa grav, cum poate aceea persoana sa "amane trimiterea acelui dosar"? Mi se pare ciudat...de asta am vrut sa stiu exact ce mi se poate intampla, asta daca stie cineva trecut prin asta.Multumesc anticipat!

| Daciana_8053 explică:

Eu doar am intrebat ca sa stiu si eu la ce sa ma astept.Nu e vorba ca nu vreau sa platesc, cineva mi-a dat plasa, adica nu mai mi-a dat banii.Si am de plata 7 milioane.

| Daciana_8053 explică:

Mai are cineva vreun raspuns? Inca astept sa vad daca stie cineva exact ce se poate intampla...

| Daciana_8053 explică:

Dau funde si vot celor care ma ajuta

| Otvos_Rozalia_1995 a răspuns:

Buna. Ce s-a intamplat pana la urma? Ai avut probleme?

| briser a răspuns:

Sunt destui rau platnici care fura de la oriflame..Mai nou, se trimit debitele catre o firma de recuperare debite. Aceasta firma va incerca sa te contacteze, apoi va inainta dosarul in instanta. Mai devreme sau mai tarziu, vor plati, inclusiv cheltuieli suplimentare, care pot depasi cu mult valoarea pagubei. Ma mira insa tupeul celor care stiu ca au tras o "teapa", apoi, in loc sa-si plateasca datoriile, intra si intreaba daca si cum pot scapa...Aceste postari ar trebui moderate corespunzator (interzise) pentru ca persoanele respective sa nu beneficieze decat de ajutorul unui avocat, in instante

| Nastase_Monica_1993 a răspuns:

Si pana la urma? Ce ai patit cu neplata?:-ss

| Catalina992004 a răspuns:

Ce ai pățit dacă nu ai achitat factura? Sunt in aceeași situație și nu știu ce sa fac

| Birica_Stefania_1994 a răspuns:

Buna,sunt in acei-asi situatie. Tu ce ai patit pana la urma?