| Elena567223 a întrebat:

Ce sanse exista in Romania ca cineva sa inceapa o afacere pe baza de fonduri europene? Cum functioneaza chestia asta? Care e varsta necesara? Ce parere aveti despre o persoana care ar aplica pentru fonduri europene la varsta de doar 20 de ani? E vorba despre o afacere de papetarie.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

1. Sunt sanse pentru cei care au urmat cel putin un curs de antreprenoriat--- la un asemenea curs inveti chestii elementare precum intocmirea unui plan de afaceri pentru proiectul tau.
2. In mare, trebuie sa detii o firma, sa ai un plan de afaceri si sa ai bani in plus, caci banii primiti nu sunt suficienti pentru ca afacerea sa ramana viabila! Banii care vin din fonduri europene nu sunt chiar gratis!---primirea lor incumba asumarea unor obligatii ca de pilda: angajarea de minim 2 persoane, profit in primul an de activitate etc.
3. Este o varsta prea mica pentru un proiect atat de mare --- parerea mea! La varsta asta tinerii sunt in etapa de acumulare a cunostintelor, nicidecum de punere in practica a acestora.

p.s. Pentru proiectele tinerilor din Cluj si judetele Bihor, Bistrița-Năsăud, Maramureș, Satu-Mare si Sălaj banii europeni din acest an vin prin programul sub denumirea "Transilvania START UP"(https://ro-ro.facebook.com/STARTUP.Transilvania/)

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un magazin de papetarie, nu se dau fonduri europene, dar pentru o fabrica, unde se face productie, da.
In orice caz, ar trebui sa ai deja infiintata firma, locatia sa fie inchiriata si toate autorizatiile luate si platite la zi (apa, pompieri, sanepid, protectia muncii samd), pentru un proiect solid de sustinere a productiei cu calculele aferente, incluzand intretinerea, productia si plata salariilor.
In plus, trebuie sa ai bani de avans pentru proiectul ala cred ca, 20 sau 30 la % din valoarea totala a proiectului, inainte de a submite dosarul pentru obtinerea de fonduri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crypto mining... Adica fondurile sunt suficiente sa iei cateva GPUs si sa scoti castiguri pasive. Altceva nu prea e posibil (papetarie)

| Raducons a răspuns:

Se poate aplica la varsta de 20 de ani,depinde in ce zona faci firma, Daca este un proiect de dezvoltare rurala merge, sau o fabrica care produce ceva,
Trebuie sa fie si un numar cat de cat de angajati, pentru ca asta-i scopul sa se creeze locuri de munca.
Faci un proiect si daca se aproba poti lua banii, dar trebuie proiect neaparat.