supadeceapa
Întrebare recomandată | supadeceapa a întrebat:

Ce părere aveți despre panourile fotovoltaice? Merită investiția? Știți vreun site mai serios de unde pot să aflu totul despre subiectul ăsta?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Merită. Despre energia regenerabilă (eoliană/ solară) găsești multe info utile în s@iturile în engleză sau franceză (poate și la chinezi, dar din aia nu cunosc).
Ai două alternative: on-grid (produci energie dar nu o stochezi, ci livrezi în rețea surplusul). Dezavantaje: dacă în vreun caz nu e curent din rețea și e noapte... nu ai nici tu curent. În plus, ai nevoie de un invertor special, dar mai ales de un contor inteligent pe care îl instalează doar operatorul tău de energie. Și sunt cazuri care așteaptă de luni de zile cu sistemul gata și nu ot beneficia de ce ar putea produce pentru că firma se mișcă în reluare.
A doua este cea off-grid; surplusul de curent e stocat în baterii de acumulatoare (relativ scumpe, dar merită investiția) și folosit noaptea. În baterii poți băga curent și dintr-un generator eolian, util noaptea și în zilele mai noroase dar cu vânt.
Asta e și varianta la care tocmai lucrez acum - panoul electric general (cu toată automatizarea), invertorul, bateriile - totul merge. Mai rămâne să leg panourile și eoliana - asta după ce va fi gata structura metalică pe care vor sta.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Gasesti oameni care povestesc din experienta lor pe Youtube.

https://www.youtube.com/results?search_query=merita+panouri+fotovoltaice

| gabicoo a răspuns:

Merită.
Dar cu subvenție de la stat.

Răspuns utilizator avertizat
| BreabanDaniel a răspuns:

Pai produc foarte puțin din câte știu în schimb poți să produci curent cu doi magneți mai puternici și un cablu de cupru?