| oliver427 a întrebat:

Ce parere aveti despre programul Prima Casa? Va-ti cumpara o casa prin acest mod? A-ti pute platin rati de 200 de euro pe luna timp de 20 de ani?

6 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Anu trecut sora mea impreuna cu sotul ei si-au luat un apartament cu 2 camere prin acest program si pot sa-ti zic ca e destul de avantajos. Plateste 115 euro timp de 30 ani straight face Perioada e mare, dar gandeste-te ca sa platesti chirie ajungi tot acolo, dar in cazul asta te alegi cu propria casa. Avantaje si dezavantaje happy

| malymar a răspuns:

1) Prima Casa, datorita dobanzii, permite celor cu salarii medi sa se inscrie in el, deci e bun.
2) Trebuie sa indeplinesti o gramada de conditii ca sa cumperi prin el. Daca le-as indeplini eu mi-as lua o casa.
3) Aci apare un risc, cu plata ratelor, dar cine nu risca nu castiga. Apoi e si o motivatie in plus, practic ratele te imping de la spate sa faci rost de venituri ca sa le achiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Daca patesc ceva? Daca se intampla un divort? Daca te trezesti somer peste noapte? Pierzi casa si toti banii dati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In romania s-a inteles gresit ca trebuie sa ai musai casa. Gresit. Se poate trai foarte bine si cu chirie. Daca se face un calcul, se va vedea ca este mult mai ieftin, si mai relaxant pentru psihic sa stai cu chirie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog eu frumos, invata gramatica.esti o poluare pentru cultura romaneasca.

| biemgi a răspuns:

Nu stiu daca ratele sunt in jurul sumei de 200E si pana la urma decat sa platesc schirie mai bine platesc o rata exact cum ti'a explicat celalat coleg mai devreme.