| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cine se pricepe la programul acela Prima Casa. Daca vreau sa iau o garsoniera care costa 35.000 euro, cat trebuie sa platesc pe luna, cat timp si cam cat ar fi avansul? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand vei lua banii in lei, ceae ce va duce la o pierdere la curs inregistrata de tine. In al doilea rand, vei plati avans minim 5% din valoarea tranzactiei. Trebuie sa tii cont ca va veni evaluatorul de la banca sa evalueze proprietatea. Daca el o evaluaeaza la mai putin, vei primi credit doar 95% din valoarea evaluarii, diferenta trebuind sa fie platita ca avans (daca vrei sa mai cumperi o proprietate mai scumpa decat evaluarea). Asadar, daca garsoniera chiar face 35.000 de euro, adica vreo 161.000 lei, vei plati avanns minim 8050 lei (1750 euro). Durata creditului pote fi intre 60 si 360 de luni, cu conditia sa il platesti integral pana implinesti 65 de ani. Daca alegi durata maxima, 360 de luni (30 de ani), vei plati in jur de 700 de lei pe luna, avand in vedere ca la inceputul fiecarui an va trebui sa pui doua rate.

0 răspunsuri:
Întrebări recente