| Girly97 a întrebat:

Ce poti pati daca iti faci public codul IBAN?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut nimic. IBAN poate fi public fara probleme, e folosit doar sa primesti bani

| mihai69 a răspuns:

Să primești bani.
Dar mai sigur e că o să vezi un OZN, decât asta.

| alina2k18 a răspuns (pentru mihai69):

Ahahaha

| mihai69 a răspuns (pentru alina2k18):

Păi nu?!?

| VoidEternal a răspuns:

Nimic. Firmele au toate codurile IBAN publice. Daca știi codul IBAN al unui cont poți doar sa virezi bani către el.

| Brizbriz a răspuns:

Poti sa ajungi la inchisoare

da, stiu, ceilalti ti-au spus ca "nimic", insa codul tau iban e o informatie foarte confidentiala, din cauza ca, cu toate ca e putin probabil daca nu esti "cineva", totusi, cineva iti poate baga bani in cont si apoi sa sustina ca ti-a dat mita
stiu ca au incercat sa ii faca ceva de genul asta lui Laura Codruța Kövesi

| haileewatson a răspuns:

Nimic

| HUAWEHUAWE a răspuns:

E cnp-ul tau putin mai important daca ai bani in cont

| VoidEternal a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Încurci ibanul cu numărul de card.

| StefanIlAreMare a răspuns:

Se sesizeaza cei de la SRI