| anonim_4396 a întrebat:

Ce pret are acum gramul de Aur?
Vreau sa stiu ce pret au bijuteriile la gram.
Pretul precticat de magazinele de bijuterii, este mai mare sau mai mic decat cel "official"?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Cursul oficial ieri, in lei:

Aur 24 K 161, 6136
Aur 19, 2 K 129, 2909
Aur 18 K 121, 2102
Aur 14 K 94, 2113

Magazinele de bijuterii vand aurul, ca si alte metale pretioase, mai scump deoarece implica si costuri de proiectare si executie a bijuteriilor, plus adaosurile lor comerciale.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Corect, manopera costa.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce legatura are pretul aurului cu bijuteriile? Sau ce legatura are pretul unei bijuterii cu aurul? Dar poate tu stii.O bijuteria nu este facuta din aur, sau din aur 100%, pe cand pretul aurului este al aurului pur.
Nu stiu ce anume vrei sa stii.O bijuterie chiar daca nu este din aur pur ar putea avea pret mai mare decat valoarea aurului la pretu pietei.Aurul este un material,pe cand bijuteria este un material si o lucrare, deci inglobeaza atat materiale cat si munca, care si aia se plateste.
Acum daca tu ai o bijuteria, spui e din aur, nu te gandi ca bijuteria ta gata are ca valoare ca si material pretul ala al aurului ce intrebi.
Ca sa detii aur trebuie sa fie pur, nu bijuterii ce ai tu dealde 10k sau chiar si 18k.
Daca vrei sa aduni aur atunci aduna componente elctronice, toate contactele alea sunt din aur sau acoperite cu aur, asa fac multi si obtin aur pur sau cat mai aproape.

| Lule a răspuns:

161,8 ron