| Andrei_Balint_1998 a întrebat:

Ce se intampla daca nu platesti leasing-ul la masina? Vine politia peste tine si te aresteaza sau esti dat in tribunal de cel care mi-a vandut masina?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fii dat in judecata, iti iau masina si apoi poti fi executat silit, daca ce pot obtine pe masina este mai putin decat ce trebuia sa platesti.

regis
| regis a răspuns:

Cel care a vândut mașina nu mai are nici o treaba, el și-a încasat banii de la leasing. Firma de leasing colaborează cu firme de recuperări, care in primul rand vor recupera mașina iar apoi vor face tot ce este legal posibil pentru a recupera creanța.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ești dat în judecata și ți se va lua silit mașina

| PainTech a răspuns:

De obicei vin niste angajati sa recupereze masina. Daca merge prost, poate sa vina si politia ulterior.

Daca tin bine minte, Discovery a facut un serial pe baza asta : https://www.youtube.com/watch?v=Ery03vjc_C8&ab_channel=DonaldNolan

| Doja a răspuns:

Politia vine doar dupa ce refuzi executorul