| Alin_Otineanu_1999 a întrebat:

Salut, acu 1 saptamana m-am urcat cu un prieten cu masina el fiind minor si nu avea permis. Ne-a prins politia, am dat declaratie eu fiind major iar dupa cateva zile tacso a zis ca se duce la Tribunal si arata mesajele cu mine cand i-am scris daca scoate masina. Se intampla ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul este vinovat pentru conducere fara permis iar tu esti vinovat ca l-ai instigat. El, fiind minor, risca doar o masura educativa neprivativa de libertate, tu poti fi condamnat la inchisoare, de regula cu suspendarea executarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Raspunzator e cel aflat la volan si proprietarul masinii. Daca nu esti niciunul din ei poate sa se duca tatsu si cu un cos de banane ca tot acelasi lucru e

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cine a fost sofer nu va mai DA de permis cel putin 5 ani iar celalalt 2.

| suntserios a răspuns (pentru MihaiNicu23):

As fi curios si din ce articol din codul rutier ai citat