| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Ce se poate munci in strainate sa nu fie foarte incarcat si sa ai un salariu decent (2500-3000euro)?
Am liceul si bacalaureatul.
Ce imi puteti recomanda

13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Încearcă să nu mai visezi cai verzi pe pereți! Până să ajungi să câștigi 2500-3000 euro cu puțină munca, șansele sunt minime. Oriunde ai merge în țările din Vest al Europei o vei lua de jos cu un salariu de 1200-1500 euro și în timp, peste câțiva 2-4 ani se poate crește până la această sumă doar dacă, bineînțeles instituția te va oprii cu contractul pentru totdeauna, daca nu vei fi mutat de la o fabrică la alta și salariul va fi la fel.
Nu exista niciunde in străinătate salarii mari pe munca cu puțină oboseala. Dacă vrei să lucrezi, lucrezi! Bacalaureatul nu îi interesează pe ei daca intri într-o fabrică la muncă!
Îi interesează să fi apt de munca, să cunoști limba țării căci ai un avantaj in plus, să fi isteț și să fie rezistent muncii care o vei presta. Orice inceput este greu, dar toți o iau cu munca de jos cu un salariu minim pe economie. In Germania trebuie neapărat să le știi limba pentru a intra în fabrici și oriunde să lucrezi, cu engleza nu faci nimic la ei, sunt foarte naționaliști. Încearcă să elimini visele tale căci nu prea ai cum sa câștigi suma aceea cu munca puțin obositoare, oriunde ai merge vei lucra cate 8-10 ore in 1, 2 sau 3 ture.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi parec rau, dar BAC-ul nu iti da sansa la o munca calificata, in special afara. Asadar, doar cu BAC-ul nu poti mincii decat ca "necalificat" si din greu, ca mncile usoare nu sunt pentru emigranti si nici pentru cei necalificati.
Eu vad oameni care sunt foarte calificati si acre muncesc super-greu in cosntructii pentru 1500-2000 de euro.
Ce vrei tu, chiar nu se poate, munca usoara, bani multi si fara calificare, asta este visul oricui, dar inca nu s-au inventat astea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Banii vin odata cu multa munca

| Frank51 a răspuns:

La strans de portofele poate... Pana atunci mai mult de spalator de masini nope.

| Bizon95 a răspuns:

-programare IT
-CISCO de nivel inalt
-poate administrare de system de nivel foarte inalt... poate (e cu dus si intors)
-electronist de nivel foarte inalt (stiu pe cineva care lucreaza la Siemens, insa il plimba prin toata Euorpa ca sa faca service la masinile lor foarte scumpe)

o calificare foarte inalta intr-un domeniu foarte cautat, sau un talent deosebit intr-un domeniu foarte cautat

| BlackRose03 a răspuns:

Sa faci o facultate?

| Alverto a răspuns:

Tu vrei salariu de 3k€ și să nu fiie foarte încărcat? Cred că visezi prea mult. am o singura optiune fa-te rapper(trapper) și vei câștiga pe concert câteodată chiar și 12k€

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor., Sa te readuc cu picioarele pe pamant. In strainatate Da se poate castiga cate 2000 de euro La munci sezoniere., nu de stat degeaba. In rest sunt fabrici/sau de genu unde ai un program mai stabil., insa ei mult mai putin : ~1000 euro~.
Daca vrei ceva mai bun., fa-te cetatean de tara cutare., invata limba si dupa aia mai vorbim rolling on the floor. Esti roman impaca-te cu ideea.

| brokxy a răspuns:

Ahahaha 2500? 3000? Nu gasesti asa ceva
Stiu romani acolo, daca iau pana in 900 de euro e bine.
Rar vezi unu sa ia macar 1000 de euro haha
Sfatul meu ca sa iei peste 1000 de euro, e in legile fiecarei tari.
Fa-ti o calificare de ceva! Ca fara diploma de calificare( daca se poate internatonala) nu iei peste 900 de euro

| 1231242 a răspuns (pentru brokxy):

Diploma de calficare ca ce?!

| sayWhaaat a răspuns:

Fara diploma de licenta si limba tarii in care mergi, greu ajungi si la jumate din suma pe care ai indicat-o, si aia cu multa munca, nopti nedormite si oase rupte.

| Osneros a răspuns:

Se udă angajatorii străini când aud că ai bacul, sunt sigur.

| shu7e a răspuns:

1 - nu visa. in strainatate nu stau cainii cu colci in coada si nici cu euro sa-i culegi tu asa lejer fara sa te stresezi
2 - invata limba tarii in care vrei sa mergi altfel n-ai nici o sansa
3 - mergi acolocu gandul sa muncesti foarte incarcat, intreaba de orice specializare poti sa faci, orice curs oferit moca mergi si baga oricat de greu ti-ar fi. Daca nu-ti ofera pleaca de acolo, eventual poate e nevoie sa iti schimbi domeniul
evita sa lucrezi pentru romani, ucrainieni lituanieni... poti include aici si indieni, pachistanezi... Daca n-ai bani e ok la inceput DAR strange orice ban (lasa fumatul si o bere ca baietii ca trec ani si tu tot 900 cum spune unul pe aici ai sa faci) si pleaca de acolo cu prima ocazie in care iti permiti o cazare si mancare pentru 2 luni
4 - evita spalatorii, agricultura restaurante si alte cateva. Eu as evita si constructiile (dar asta-s eu nu-i pentru mine). insa daca te pricepi si ai sansa sa devii calificat in tara respectiva atunci baga mare.
NU STA PREA MULT LA ACELASI LOC DE MUNCA nu de ordinul anilor.IA BANII SI EXPERIENTA SI CAUTA UN LOC MAI BINE PLATIT. INTOTDEAUNA SE GASESTE - CAUTA, INTREABA, INVATA.
>>> NU ASCULTA PE NIMENI CARE-TI SPUNE ALTEVA, CA NU POTI, CA NIMENI NU FACE ASA, CA NU SE DAU BANII ASTIA