| CatalinInside a întrebat:

Ce stiti despre fonduri europene nerambursabile?
Trebuie sa ai neaparat si tu bani pentru a-ti construii afacerea sau se poate doar cu banii europeni?
Am inteles ca dai inapoi doar 20% din investitie.
In cat timp poti avea bani europeni nerambursabili?
Astept mai multe informatii.

FUNDA

Răspuns Câştigător
| dordel_2176 a răspuns:

Nu se poate doar cu bani europeni, trebuie sa ai si tu niste bani, aprox 40%-50% depinde de proiect. Banii europeni iti vin esalonat dupa aprobarea proiectului.
Ar trebui sa vb cu un consilier pe tema asta ca e foarte dichisita, sunt multi factori care pot influenta un proiect

4 răspunsuri:
| simina a răspuns:

Depinde de ce afacere vrei sa faci de ex. pentru pensiune-ti trebuie teren si trebuie sa ai angajati...sint o spaima de conditii si nu toate au acces la fonduri.Mai ai timp doar 3 ani si stiu ca dureaza mult se fac proiecte stufoase si te costa bani multi si trebuie sa ai si tu o parte.Stiam pe cineva care terminase de facut pensiunea si a durat mult pana a primit fondurile, i se facuse lehamite dar incearca. Poti sa-ti comanzi si carteaBani europeni pentru afacerea ta proiecte eligibile cu fonduri europene este 80 ron de la editura Gold.Proiectele se fac la firme specializate in asa ceva.Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe www.apdpr.ro si vezi acolo ce fel de fonduri sunt si in ce conditii se dau.

| axwell a răspuns:

Ca sa castigi un proiect cu fonduri europene trebuie sa justifici ca ai cu ce, cheltui ceva bani pe intocmirea proiectului si avize bani care nu-i mai vezi inapoi, pe urma e loterie daca ajunge sa fie aprobat. Daca ai norocul sa-ti fie aprobat, poti sa te apuci de treaba, iti construiesti propria afacere pe banutii tai si pe urma astepti sa ti-i deconteze europenii.winking
Sunt fonduri de 100% nerambursabile, dar majoritatea sunt de 50-70%, depinde de afacerea care o alegi.
bafta.winking

| finantari a răspuns:

Poti afla mai multe despre finantare din fonduri europene accesand: http://www.esimplu.ro/finantari-pentru-imm sau daca mai e de interes, adresand o intrebare specialistului de pe forumul: http://www.esimplu.ro/......ructurale-