| Chupulix a întrebat:

Ce trebuie sa fac/sa spun la posta daca vreau sa depun un colet, iar destinatarul trebuie sa plateasca pretul coletului plus taxele postale? Adica am un blog de marketing, cineva a comandat ceva si vreau sa il trimit prin posta si sa primesc banii. Cum functioneaza toata chestia asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pui coletul la posta cu plata ramburs, suma trecuta va fi pretul plus transportul. Destinatarul va plati aceasta suma la ridicarea coletului si tu o vei ridica de la posta.

2 răspunsuri:
| andru10best a răspuns:

Mai bine mergi la posta sau suna si intrebi acolo. Ei au toate raspunsurile necesare si corecte.

| IlAndrei a răspuns:

Pe mandatul postal pe care il completezi scrii ce valoare vrei tu (mai mica decat cea care trebuie platita), iar la ramburs scrii suma dintre banii pe care vrei sa ii iei +7 lei (daca coletul e sub 2kg). Banii oricum tu ii platesti cand pui coletul.