| anonim_4396 a întrebat:

Care e greutatea minima a unui colet care poate fi trimis prin posta?
Care sunt taxele postale pe care destinatarul trebuie sa le plateasca? Aceste taxe sunt fixe sau variaza in functie de ceva?
Ofer funda pentru un raspuns complet.

Răspuns Câştigător
| aleahimk a răspuns:

Buna! Din cate stiu nu este o greutate minima acceptata pentru a trimite un colet. Taxele postale variaza; acestea sunt in functie de greutatea coletului. Iti dau si un exemplu orientativ : am avut un colet de 1 kg la care taxa a fost de 4 lei 50. Acum tu daca ai unul mai mic, platesti mai putin ca il pui, sau plateste cel caruia i-l trimiti. happy

| anonim_4396 explică (pentru aleahimk):

Eu vreau sa trimit niste pachete mici de cateva grame dar stiam ca taxele sunt undeva la 10 lei.

| aleahimk a răspuns (pentru anonim_4396):

Taxele pot ajunge la 10 lei daca alegi alta modalitate de a trimite un colet. Mai exact, daca alegi sa trimiti prin Posta Romana taxele sunt mici, iar coletul iti va ajunge cam in 2-3 zile. Daca alegi sa trimiti prin fan curier, curier expres sau altele de curierat rapid ( coletul ajunge in 24 de ore, maxim 2 zile, depinde si de distanta ) automat taxele sunt mai mari. happy

| anonim_4396 explică (pentru aleahimk):

Bine...mersi de raspunsuri.

| aleahimk a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere happy

6 răspunsuri:
| Shimozukushiki a răspuns:

Uite aici sper ca este bun http://www.posta-romana.ro/......mburs.html
Fundita?

| anonim_4396 explică (pentru Shimozukushiki):

Citisem si eu acolo dar nu prea inteleghappy