| crysty45 a întrebat:

Cine imi poate spune cand se depune dosarul pentru ajutorul de soamaj in cazul absolventilor de liceu care au luat bacul in prima sesiune?
Dau fundita...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 76/2002 dupa examenul de bacalaureat, daca nu urmezi o forma de invatamant ulterioara(postliceal ori superior) trebuie sa te prezinti la AJOFM pentru luarea in evidenta. Dupa luarea in evidenta curge o perioada de 60 zile, in care iti cauti un loc de munca ori AJOFM iti ofera un loc de munca. Daca nu ai gasit ori primit un loc de munca in aceste 60 de zile trebuie sa te prezinti din nou la AJOFM pentru inscrierea la somaj si vei primi indemnizatia pe o perioada de 6 luni, incepand cu data cand expira cele 60 zile de la luarea in evidenta. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat