| Shikated a întrebat:

Cine stie cum pot vinde desene digitale?

Răspuns Câştigător
| TrustMeIKnow a răspuns:

Daca ai ceva deja facut ceva propriu nu stiu unde ai putea sa il vinzi, dar iti pot spune ce faceam eu.
Este greu daca nu ai unde sa le afisezi, nu stiu ce fel de ilustratii ai si sunt curios ce faci, dar poti de inceput sa faci un Instagram unde sa postezi cateva din desene (complete sau in lucru), sa le afisezi pe deviantart si alte website-uri similare.
Daca vrei sa iti dau cate conturi de Instagram sa iti faci o idee vorbim pe privat.
Sunt persoane fizice/companii care angajeaza grafic designeri pentru a le face un desen anume/logo ceva ce au ei nevoie. Mie mi-a fost mai usor sa fiu freelancer si sa concurez pentru un logo-uri/ilustratii. Nu ieseau miile de euro, dar ca hobby, intr-o luna buna faceam si 200€ (nu au fost prea multe...doar 1 luna am facut atat, in rest intre 50€ si 100€ maxim!). Asta a fost acum ~2 ani de atunci am tot incercat sa imi fac un stil propriu.

Iti recomand sa iti faci reclama, cel mai bine pe Instagram/deviantart/tumblr, poate chiar streaming pe twitch cum desenezi, nu sti niciodata cand un youtuber da peste tine si iti cere sa ii faci thumbnail-urile.

Stiu ca nu am raspuns prea clar la intrebare, dar daca ai intrebari sau nelamuriri astept.

1 răspuns: