| Ggjsp2 a întrebat:

Cineva mi-a furat informatiile cardului cu ceva timp in urma, am mers la banca si mi-a schimbat numerele cardului si data de expirare si am bagat si alt pin. Totusi, bursa trebuie sa intre pe acel card, o sa mai intre? Am facut extras de cont inainte sa-mi fie furate informatiile cardului si am dat la scoala.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bursa nu intra pe card, ci intra in contul bancar, cel care este cu cont IBAN.
Cardul de debit este legat de acest cont bancar si din el isi trage banii cu care tu platesti peste tot.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bursa nu intra pe card, bursa intra in cont, cont care nu s-a schimbat cu nimic.

| johnnny123 a răspuns:

Banii intră în cont, nu pe card. Cardul este doar instrumentul pe care-l folosesti ca să accesezi contul.

Imaginează-ți contul ca fiind un seif, iar cardul ca fiind cheia seifului. Când schimbi cardul este ca și cum ai schimba încuietoarea și cheia seifului, dar conținutul seifului rămâne același.

| TheGentleman a răspuns:

Bursa îți intră pe IBAN, n-are treabă cu cardul, iar acesta a fost dezactivat în momentul emiterii celui nou

| Xela90 a răspuns:

Oh si bursa nu iti mai intra pe card in ghilimele de pe acel card nou ibanul ramane acelasi, ei iti ia direct din cont dar eu stiu ca ei nu au dreptul sa iti ia bani decat sa dai tu trasnferul online si sa le dai accept lunar sau pe an, of doamne, si doar ibanul tau atat nu altceva si alte minuni.