| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Am fost fraudata prin metoda OLX adică cineva s-a dat drept cumpărător și am băgat datele cardului pe site și am rămas fără 400 de lei. Bănuiesc ca unii dintre voi știți despre ce e vorba ca să nu mai lungesc povestea. Am schimbat datele cardului și am alt card acum dar vreau sa știu dacă trebuie sa schimb și contul pe lângă card ca să fiu mai în siguranță, dar cei de la banca mi-au zis ca atâta timp cât am schimbat cardul n-ar mai trebui sa existe probleme dar eu as vrea sa schimb și contul. Voi ce ziceți ar mai fi necesar și schimbarea contului? Și încă ceva oare sa țin banii în cont de acum încolo? Sau sa ii scot de fiecare data și sa-i tin undeva în camera? Și știu ca am făcut un lucru rău că am băgat datele cardului acolo dar m-am învățat minte și nu voi mai face asa ceva niciodată.

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! De pe cont nu se pot lua bani decat daca mergi la banca sau ai internet banking. Ori pentru asta trebuie sa prezinti Cartea de Identitate, iar la IB iti vine pe telefonul ce l-ai dat la banca un cod valabil cateva minute. Deci n-are cum sa te mai fraudeze doar daca este un IT-ist bun si sparge serverul bancii. In cazul asta nu se va mai chinui cu tine: intra pe contul cuiva bogat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa te inveti minte sa nu mai dai datele cardului pe link-uri, mai ales ca tu erai vanzatorul si nu trebuia sa dai decat numele si prenumele si IBAN-ul!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sub saltea e cel mai bine, acolo caută hoțul din prima.

| Mosotti a răspuns:

Nu trebuie sa schimbi contul, ai schimbat cardul ajunge, nu poate sa-ti mai ia nimeni bani daca cardul vechi nu mai exista, nu are cum sa aiba acces la cont sub nici o forma, ca tu ai bagat datele cardului acolo.
Deci e okey asa.

Si daca era cumparator de ce ai dat catele cardului? Ca el trebuia sa-ti bage bani tie in cont, nu avea nici o treaba cu cardul! Bagi cardul cand cumperi ca sa platesti, nu cand vinzi.
Trebuia sa dai nume, prenume si IBAN-ul adica contul unde sa-ti bage banii.

| Frank51 a răspuns:

Te-au păcălit cu româneasca aia urâtă? Cum să nu-ți dai seama laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

In mod normal trebuia sa dea nume prenume si IBAN-ul ca sa-i bage banii in cont, nu cardul cred, nu avea nici o logica sa dea datele cardului, ca aia trebuia sa ii dea ei bani intr-un cont, nu avea nici o leg cu cardul.

Si cum a furat ala banii? Ca nu stiu exact, deci ea a dat datele cardului si apoi ala a facut cumparaturi cu cardul ala? Sau cum?
Si dupa aia a returnat produsul si a luat banii cred.

| Wordofthat999999 explică (pentru Mosotti):

Cauta pe google și pe YouTube :frauda pe olx " și o sa-ți dai seama de toată povestea și te ajuta și pe tine sa te ferești de astfel de chestii sa nu pățești cum am pățit eu.

| Mosotti a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Sunt mai multe, la care sa ma uit mai exact? Da-mi link te rog. Sau sa ma uit la toate?

| Mosotti a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Mda, am vazut pe primul ala de 3 minute, f tare faza, pai ma feresc ca oricum eu nu bag datele cardului cand trebuie sa primesc bani, eu nu stiu cum poate un om sa dea datele cardului cand trebuie sa primeasca bani? Ca nu primesti pe card, ci pe contul asociat cardului, dai doar contul.

Si daca e vanzator, platesc doar cand vine pachetul dar doar dupa ce-l verific, daca nu trimite cu verificare nu iau, eu asa procedez, e f simplu.

| Wordofthat999999 explică (pentru Mosotti):

Https://youtu.be/8oUjBLDuzgQ poftim videoclipul asta de pe YouTube explica tot care e faza sa vezi care sunt manevrele hotului.

| Mosotti a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Mersi, am salvat linkul, chiar sunt curios ce si cum.

| Mosotti a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Am vazut, foarte misto, mersi mult de link, ma mir cum de si-a dat seama, ca e foarte incurcata treaba, te poate pacali, insa totusi cheia este sa NU dai datele cardului, ci doar IBAN-ul cand primesti bani.

Iar cand cumperi, soliciti doar pachet cu verificare si platesti ramburs, atat, si nu se mai poate intampla nimic.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Este pregătită o tranzacție cu suma x, dacă bagi datele cardului, suma x este plătită către contul y, exact ca și cum ți-ai cumpăra orice altceva de pe net.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Pai da. Daca vinzi, cumparatorul trebuie sa aiba doar numele, prenumele si IBAN-ul tau, si nu are cum sa te tepuiasca.
Daca cumperi, NU cumperi cu cardul de pe olx, ci platesti doar la venirea pachetului, si ceri vanzatorului sa puna cu verificare, altfel nu iei.

E f simplu, si asa nu ai cum sa te arzi sub nici o forma.

| Dismally a răspuns:

Nu-i nevoie sa schimbi contul, de acolo nu ti-i poate lua. Poti sa-i lasi in cont si sa folosesti cardul in continuare, dar sa ai grija, nu da datele decat daca cumperi ceva de pe un site mare si cunoscut.

| Legion7X a răspuns:

Este veche metoda, dar se pare că mai ține. Scrie peste tot de chestiile astea, nu ai scris niciodată gen " țepe pe Olx"? și îți dă acolo X a pațit nu știu ce, Y a pațit ceva asemanator.

| RealKing01 a răspuns:

Poti să vinzi orice pe lajumate.ro,poate acolo nu o să iei țeapă