| BigV a întrebat:

Credeti ca ar putea reveni comunismul (Doamne fereste)? V-ar conveni daca vi s-ar lua din proprietatea privata pentru "binele poporului"(buzunarul politicienilor)? Considerati ca un lider, de exemplu : un om de afaceri trebuie sa castige la fel ca un subaltern(angajat), nu credeti ca nu ar mai fi motivat ca afacerile sa mearga? Stiti ca, comunistii au castigat creand conflicte intre clasele sociale, pentru ca sunt mai multi saraci decat bogati si cum votul este egal le-au promis saracilor prosperitatea care nu a venit niciodata si apoi si-au vazut de buzunarul personal! Pun aceste intrebari deoarece vad pe zi ce trece tot mai multi oameni care vor comunism dar nu vor sa li se ia din proprietatea privata(casa de vacanta, masina, afacerea, terenul), adica nu prea stiu ce vor! Recomand articolul urmator (ca orice politicieni au interese ascunse http://gandeste.org/general/de-ce-ii-urasc...%E2%80%A6/1 3313 ) Ce parere aveti?

1 răspuns:
| Zoricutzu a răspuns:

Este important ca afacerile sa mearga in mod sigur insa ar trebui sa ne gandim foarte serios la modul in care se automatizeaza fabricile lasand omul simplu fara un loc de munca, nu are rost sa dau exemple de fabrici si automatizari care scot foarte multi oameni din procesul tehnologic, lasandui fara venituri.
Nu stiu ce va fi in viitor, si nici sperante nu prea mai am.