| CatalinLaurentiu02 a întrebat:

Credeți ca m-as putea descurca daca m-aș face fotograf? Adică ajungi sa câștigi decent?
Vreau sa ma las de constructii si sa ma pun pe facut poze

Răspuns Câştigător
| ZyRRe a răspuns:

Dacă ai înclinație spre fotografie și talent, da. După, ai nevoie de ceva bani pentru aparatură. Nu cu telefonul. Dacă ai toate astea, îți mai trebuie puțin noroc să te aleagă lumea. Succes! Ai putea totuși să faci fotografie în timpul liber, pentru început. În paralel cu celălalt loc de muncă. Pentru că, cum bine știm, orice afacere e greu de realizat la început. După ce te ridici și începi să faci profit, poți renunța la meseria în construcții.

P.S: Nu te lua după cei din comentarii care îți zic să nu, au o mentalitate îmbătrânită.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Arata-ti pozele facute la cativa fotografi profesionisti si cere-le parerea critica!
Daca ei (toti) iti apreciaza lucrarile, atunci poti incerca fotografierea, dar intai paralel cu constructiile si DOAR dupa ce ai reusita financiara suficienta sa-ti schimbi activitatea!

| cristi202 a răspuns:

NU. Am un prieten fotograf, nu mai merge cum a mers. Coronavirusul le-a cam dat in cap fotografilor. Prietenul meu s-a apucat de livrari cu Glovo full-time si cistiga mai bine decat cistiga ca fotograf. sad

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu fi fraier in constructii faci bani nu ca fotograf, toti au camere foto la telefon si cei care vor poze profesioniste la nunta apeleaza la firme consacrate nu asa pe net, si ca sa i ti faci clienti dureaza, cel mai bine rămîi in constructii ca macar ai un loc de munca plătit, fotograf este o pasiune care nu sti cand si daca va deveni realitate.

| CatalinLaurentiu02 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asa ii, dar pe viitor as cam vrea mai ales ca lucrez si in Photoshop

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Mult succes

| sierra1 a răspuns:

Cred că mai bine ți-ar sta ca topograf. Sau poate mecanic de tramvai. Plătit bine!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard!
nepoata mea a facut facultatea de arte, a facut si master, stie cu ce se mananca. Abia dupa 3 ani a ajuns sa lucreze in domeniul ei la un ateIelier foto. In Anglia.Si mai face si alte chestii.
Am participat la diferite evenimente.Erau 2- 3 cu aparate foto( probabil oamenii lor) Restul cu telefoane.
Eu zic sa ramai la meseria ta, iar fotografia sa fie la nivel de pasiune!

| CatalinLaurentiu02 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu anii dă înțelepciunea prietene, ci Dumnezeu
O sa rămân in constructii in timp ce o sa ma documentez legat de arta fotografica
Multumesc mult de tot
Pace

| Allemando a răspuns:

Salve!
Cred că se câștigă binișor, nu știu exact, dar îți trebuie abilități speciale, simțul esteticii, un pic de cunoștințe artistice, nu te pui să faci poze numai așa, că te-ai hotărât tu. În domeniu, fotografii de natură, de nunți (mai ales), et caetera, câștigă foarte bine. Depinde și de angajator.
Mai există varianta să-ți postezi pozele pe un canal sau ceva și să scoți profit de acolo.
Sper că te-am ajutat!

| CatalinLaurentiu02 explică (pentru Allemando):

Cred ca acolo mi-ar sta cel mai bine
Imi place mult. in trecut am facut poze dar nu m-am afișat foarte tare datorită aparatului foto care era mai putin performant
Cred ca am imaginație si asta m-ar ajuta. lucrez si in Photoshop si imi place editul
Multumesc mult de tot, Pace

| KR0N5TADT a răspuns:

Da.
Sunt sigur că vei da greș.

| Silviullet a răspuns:

Daca ai inclinatie spre fotografie, iti place sa faci poze, nu, nu te poti lasa de constructii pentru a face poze, nu e usor, e nevoie de timp si bani!
Ia-ti un aparat foto intre timp, fa cat mai multe poze, fa-te remarcat prin pozele tale cele mai bune, imbunataceste-ti echipamentul, fa poze la prieteni, rude pe gratis, banii vin cu timpul. Ti-o spune cineva care stie, bafta.

| CatalinLaurentiu02 explică (pentru Silviullet):

Multumesc mult Silviu, bine spus
Imi place cum ai gandit-o

| GabehAle a răspuns:

Sugestia mea e sa ramai momentan pe constructii si sa inveti despre fotografiat in paralel. O idee ar fi sa faci poze de produs pentru alte firme.

| CatalinLaurentiu02 explică (pentru GabehAle):

Multumesc de idee, asta am de gand