| laSoledad a întrebat:

Cu germana, in multele corporatii nemtesti din Romania, o duci bine. Ce natiune credeti ca-si va creste afacerile in Romania in viitor? Sa ne asteptam la mai multi Chinezi, de cand pana si China are nevoie la randul ei de o tara pentru outsourcing? Voi la cine va asteptati?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, din cauza asta China a sponsorizat în Cluj Institutul Confucius. Secolul 21 va fi un secol galben de tot.

| Thecurious a răspuns:

Romania, si nu numai, intra in sfera de influenta a Republicii Federale Germane.
Cel mai probabil, urmeaza subordonare economiei netionale, daca nu e deja subordonata, o, chiar e.
Filologii spun ca se pune accent, din ce in ce mai mult, pe limba germana.

| laSoledad explică (pentru Thecurious):

''urmeaza subordonarea economiei nationale, daca nu e deja subordonata, o, chiar e." - cat de apasat a sunat asta! mai urma fraza ca vin nemtii sa faca BDSM cu economia noastra laughing

| christine99 a răspuns:

Cheltuielile cu forta de munca, politici fiscale schimbatoare, scutul anti-racheta de la Deveselu. Hmm, nope nu cred ca vin chinezii la noi in viitorul apropiat.

| Raizing a răspuns:

Ceaina e doar trecator! nemtzi sunt mai seriosi

| laSoledad explică (pentru Raizing):

Am vazat c-au dezvoltat multe nemtii aici. Nu stiu ce sa zic despre chinezi...