| Genevaaa a întrebat:

Cum e mai scump sa traiesti, la casa construită de tine sau apartament?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Casa e mai scumpa la intretinere. Destinata unei familii numeroase de fel. Multa munca cu insectele, gradina, facturi mari, reparatii la acoperis etc. La apartament e mai usor, daca prinzi vecini buni nu ai stres, dupa ora 22pm in caz de deranj poti suna politia si ii cumintesc pentru ca e nevoie de liniste, se poate pune sistem antifonic pentru reducerea zgomotului daca vrei, costuri mici de intretinere, posibilitate de garaj subteran. Toti vecinii platesc intretinerea la bloc in caz ca se strica ceva la structura blocului pe scara unde stai se repara din banii tuturor, exista fondul asociatiei care aduna banii lunar.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Casa are pierderile de caldura mult mai mari decat un apartament.
In plus, la casa ingrijesti toti cei 4 pereti exteriori, acoperisul, curtea (dupa caz), instalatiile apa/canal. La bloc se pun bani la comun, iesi mai ieftin.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca casa e construita bine si intr-o zona cu tot ce trebuie, costurile sunt similare, dar confortul e cu mult peste. Plus ca ai o parcela acolo unde poti sa cresti si tu un patrunjel, un leustean, o iarba recreativa...

| Lukasssz a răspuns:

La casa ofc ...mai ales ca la casa e si mai multa mizerie ...etc.

| Werrich a răspuns:

Cheltuielile la o casa sunt mai mari decat la un apartament, mai multe impozite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La casa dar ai o libertate mai mare si poti sa tii-o faci in afara zonei de taxe la oras

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La casa. Daca pui panouri solare, geamuri sa captezi UV, eoliana sau altceva ca sa nu te coste energia, atunci este mai bine la casa. Altfel este mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de zonă.

| troleibuz a răspuns:

Casa.