| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Cum ma mă abțin de la cheltuit banii?

Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Pune-i intr-un cont bancar si nu lua cardul cu tine. Lasa-i la parinti sau cineva de incredere si roaga-i sa-ti dea doar cand ai cu adevarat nevoie.
Pana la urma cum te poti abtine de la orice alt lucru? te gandesti si analizezi... apoi lasi ambitia sa faca restul.

16 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Fa un inventar al lucrurilor inutile pe care le-ai cumparat si fa un total al sumei cheltuite pentru cumpararea acestora. La sfarsit, analizeaza si concluzioneaza!

Bula
| Bula a răspuns:

Lasa-le la mine pentru pastrare.
Vom stabili o suma periodica (zilnica, saptamanala) cat sa iei la tine, pentru necesare, iar restul ce se va aduna le vei primi cand ajungem la cate o perioada stabilita d-inainte.

| cristi202 a răspuns:

Da-ti banii unei persoane de foarte mare incredere, si ia zi de zi din ei de la ea. Eu asa am facut cu mama mea, acum mai bine de zece ani. Imi dadea zilnic o suma rezonabila, cit sa am sa ma simt bine, restul ramineau la ea, altfel, ii faceam prad pe toti in cateva zile. Intre timp, m-am insurat, si acum ii dau banii sotiei, altfel, e jale! happy

| darrio2007 a răspuns:

Lasa-i acasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Propune-ti sa-ti cumperi ceva scump si atunci te apuci de strans bani.

| Drimmero a răspuns:

Pur si simplu te gandesti de 2 ori daca vrei sa-i cheltui sau nu,, eu personal cand pun ochii pe ceva si am bani atunci sa-mi iau, ma gandesc de 2 ori daca merita sa dau banii pe asa ceva sau nu,, dar daca tentatia e prea mare, nu rezist si pana la urma ma las pagubas

| Felys a răspuns:

Cand nu vei mai avea sa vezi ce usor te vei putea abtine, probabil ca acum ai si evident ca banul trebuie rulat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani, ceasuri, telefoane
Inimi nu fur, vin ele la mine

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea mărunte, nu se numesc găinării? ))
O inimă, cu adevărat frumoasă, e dificil chiar și de furat! Nu vine pur si simplu la tine, trebuie să lupți tu pentru ea. Degeaba bat mii de inimi, la poarta inimii tale, fiindcă lucrurile obținute ușor, își pierd repede valoarea...winking

Răspuns utilizator avertizat
| KenNine a răspuns:

Numai tu poti sa te abtii.Dar gandeste-te la ce vrei sa cumperi si ca nu este ceva foarte bun.

| Volsvagan70 a răspuns:

Muncesti pentru ei. Asa o sa tii mult mai mult la ei.

| acidelic a răspuns:

Eu zic sa nu mai iei bani de la parinti si sa incerci sa produci acei bani ca mai apoi sa ii cheltui pe ceva scump si sa ramai falit, atunci vei ajunge sa respecti banul

| anapatrascu a răspuns:

Evita magazinele etc...

| kingersome a răspuns:

Incearca sa strangi bani pentru ceva scump care nu o sa-l cumperi niciodata (Rachete, tancuri ) etc.

| taeeeex a răspuns:

Baga-i intr-o cutie si arunca-i in mare. (A fost o glumă, fara suparare)

Acum pe bune, ai putea ca atunci când pleci undeva sa nu-ti iei bani. Na, 5-10 lei ai putea pentru o apa, ceva...

Evita magazinele, mall-urile etc. Cred ca asta ar fi cea mai buna solutie.