| ancutza_9537 a întrebat:

Cum obtin un credit (refinantare cu ipoteca) daca figuez ca rau platnic de categoria 6? Ce institutii ofera credite pentru rau platnici si in ce conditii?

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

In momentul de fata, in Romania cele mai "maleabile" banci au ramas RBS si Alpha... spor la banuti...

10 răspunsuri:
| Krina a răspuns:

Nicaieri!
Totusi, depinde in ce perioada ai inregistrat categoria 6. Daca e mai veche, atunci s-ar putea, desi multe banci analizeaza istoricul unui client pe ansamblu si i se da un calificativ de risc.
Categoria 6 reprezinta intarzieri peste 180 zile.La recuperari intri inca din a doua luna cand esti contactat telefonic de la cei de la departamentul de Colectii. Din a 4-a se primeste somatie de plata, iar tu esti in faza in care in orice moment se poate face executare silita (poti intra in categoria G, adica cont dat in afara bilantului), chiar daca nu ai garantat cu nimic. E suficient sa ai bunuri pe numele tau.Depinde e politica de recuperari a bancii si daca mai esti sau nu restant in prezent.
andreutz, RBS nu este deloc maleabila in privinta asta. Abia daca iti accepta categoria 2.In plus, conditiile de acceptare sunt exigente, mai ales ca sunt pe punctul de a fi cumparati happy
Daca vrei refinantare, concluzia la care ajung este ca inca platesti acel credit, raportarea fiind recenta.
Nu vreau sa-ti spulber sperantele, dar nu mai poti obtine un credit prea curand.
Acum un an jumate CitiFinancial acceptau asa ceva, dar la creditele fara garantii, de asemenea TBI.Sumele oferite sunt foarte mici si cu o dobanda enorma (peste 30%)

| Krina a răspuns:

Revin cu o corectie happy
G - cont dat la colectare (executare silita)
L - scos in afara bilantului

Răspuns utilizator avertizat
| malymar a răspuns:

Cam greu dar se poate incerca. Nu te costa nimic. Lasa o adresa de mail pe http://bit.ly/bygzuA si poate reusim ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune ce este categoria 6(pari a fi de la recuperari)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei credit cu ipoteca nu se ia in considerare ca figurezi ca rau platnic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nicio sansa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ancuza, faptul ca esti in categoria 6 nu ne spune dacat ca ai peste 6 luni intarziere. In functie de ce vrei si ce conditii eligibile pentru accesarea unui credit indeplinesti, se poate. Scrie-mi pe office@icbma.ro si spune-mi unde lucrezi, ce salariu ai si ce suma doresti, pentru inceput, pe urma vedem ce avem de facut. Intrebarea e prea generala si e greu da dat un raspuns fara niste date.

| simo9 a răspuns:

Poti incerca la Alpha Bank sau OTP BANK, desi bancile sunt drastice in trierea clientilor. Ii verifica, cum s-ar spune, "la sange"

| ancutza_9537 explică:

Categoria 6 la intarzieri, inseamna sa intarzii cu plata ratei la banca 6 luni, dupa care ai platit restanta respectiva... mergi cu rata in continuare, dar ramane bulina neagra raportata la Biroul de credit.