| Adyiasi96 a întrebat:

Salut,
Stiti vreo banca care ofera credite de nevoi personale de minim 5000€ pe 10 ani? Daca stiti, dati-mi link ca sa vad in ce conditii se da.
Nu ma intereseaza creditele de refinantare.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista credite de nevoie personale pe mai mult de 5 ani

19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa stai linistit, bancile sunt camatari legali, iti iau pielea de pe tine, mai ales in aceste vremuri tulburi cand au foarte putini clienti fata de anii trecuti (pentru ca lumea tine mai bine banii la ciorap decat in banca) si pe buna dreptate, nu poti avea incredere in escroci!
Cred ca suntem singura tara din lume in care bancile iau dobanda considerabila la banii pe care-i imprumuta de la clienti, deci nu ne referim la atunci cand iei bani imprumut de la banca, ci atunci cand tu imprumuti banca si banca are nesimtirea ca dupa ce iti da o dobanda de tot rasul sa iti ia si din acea dobanda, adica un fel de dobanda la dobanda.
In contextul crizei actuale care nu a fost inca declarata dar o sa fie cat de curand declarata, si a inflatiei de peste 15% care continua sa urce, a preturilor exagerate de crescute, eu zic ca este o prostie sa mai faci imprumut bancar in ziua de astazi.

| sierra1 a răspuns:

Un exemplu este aici!

https://calculator-rate-credit.bcr.ro/

| Adyiasi96 explică (pentru sierra1):

E pe maxim 5 ani. Eu vreau pe 10.

| sierra1 a răspuns (pentru Adyiasi96):

Nu monșer, e pe max 360 luni. Ajunge?

| Adyiasi96 explică (pentru sierra1):

Creditele de nevoi personale le dau pe maxim 60 de luni. Nu stiu unde vezi tu ca dau credite de nevoi personale pe 360 de luni laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Adyiasi96):

Dacă nevoia ta e imobiliară, are termenul de mai sus

| Adyiasi96 explică (pentru sierra1):

Am specificat destul de clar in intrebare ce tip de credit vreau.

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Monșer, creditele ipotecare se dau pe 360. Mai citește întrebarea dacă nu ai înțeles ce vrea omul.

| Wr3nch a răspuns (pentru Adyiasi96):

Pe 10 ani nu da nimeni credit direct, doar refinantari.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Serios?

| sierra1 a răspuns (pentru Wr3nch):

A "specificat destul de clar in intrebare ce tip de credit" vrea. De ce-l deranjezi?

| sierra1 a răspuns:

A, uitasem: cu plăcere!

| relian a răspuns:

Mergi la banca,iale la rind si intrebi ce doresti tu,care da asa cum vrei tu,iei de acolo.
Sau mai intrebi si la alte banci,apoi vezi care ar fi mai avantajoasa pentru tine.
E mai bun sa vorbesti la fata locului,decat asa sa intrebi pe unu altul.
Direct la sursa,,intrebi si conditii si dobinda, penalizari etc, apoi stii ce sa faci, ori la care sa iei imprumutul ala.

Ori intra la banca online, au nr de telefon, suna si nici nu pleci de acasa.
Iale la rind ce banci is pe la tine prin zona ta.

| Yuoia a răspuns:

Cum ti se mai spune, asta poti lua pentru maxim 5 ani.
Dar atentie! Cu cat perioada de finantare este mai mare, cu atat mai multa dobanda platesti. La 10 ani poti da inapoi si de 4 ori suma. Merita?

| Adyiasi96 explică (pentru Yuoia):

Da, nu merita. Ma gandeam ca nu poate stie cineva vreun credit cu dobanda mai mica. Dar traim in Romania...

| Yuoia a răspuns (pentru Adyiasi96):

Dobanda mai mica de atat nu se poate. Stii ca era o perioada cand dobanzile erau in jurul a 60%? Acum dupa 1995.
Iar salariile erau si mai mici. A intevenit inflatia si...

| haileewatson a răspuns:

Creditele de nevoi personale se dau pe maxim 5 ani

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Dacă iei 5000 pentru zece ani, vei plătii inapoi peste 20 de mii.
N-ar fi mai ușor și benefic să pleci intr-o altă țară pentru 6 luni? Sunt sigur că poți exonomisii 5000 in cateva luni.

| Adyiasi96 explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Ai dreptate, merci.