Întrebare recomandată | shhhs a întrebat:

Cum platesti online cu un cont visa sau mastercard? Cum faci cont si cum depui bani pe ele?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza cu ce platesti dar inainte de asta trebuie sa mergi la banca ca sa autorizezi cardul pentru cumparaturi online apoi dupa cateva zile primesti un cod si un nume de utilizator pentru a cumpara online, e o aiureala dar cica e mai sigur ca sa nu ti se fure bani de hackeri cand cumperi online.

| shhhs explică (pentru mgtow):

Mersi. Poti face ''cumparaturi'' online si daca esti minor?

| mgtow a răspuns (pentru shhhs):

Da.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Contul se face la banca daca esti minor mergi cu unul dintre parinti, daca esti major mergi cu buletinul si 10 lei pentru a plati cardurile, iti vin 2 visa si mastercard. Sa ai si 5 lei pentru ca ti se trage un comision de 2 lei lunar depinde de banca dar cam acolo trag toate acel comision.

| shhhs explică (pentru mgtow):

Daca am buletin pot face singur?

| mgtow a răspuns (pentru shhhs):

Sub 18 ani nu poti dar poti cu maicata sau tatal tau asa obtii card junior si vei avea cont in banca.

| shhhs explică (pentru mgtow):

Ok, mersi. Maine o iau pe mami de manuta si merg la banca...

| victorandrei a răspuns:

Ce cont iti trebuie pentru plata online?
Tu vorbesti de home banking probabil. Ca sa platesti online pe orice site care accepta plata cu cardul completezi campurile cerute si cam asta e tot.
Ca sa iti faci cont sa verifici online cardul, sa platesti facturi, etc. iti faci cont de internet banking (la banca cu unul din parinti daca esti minor), primesti un "digipass" si platesti lunar o taxa. Cum folosesti digipass - ul o sa primesti instructiuni.

| Estera123 a răspuns:

In primul rand, va trebui sa mergi la banga si sa le ceri (de preferat, sa ii rosgi frumos) sa iti faca internet banking ori sa iti autorizeze platile online. In cazul in care iti face internet banking, vei primi un token (un aparat micut cu care vei umbla prin conturile tale pe internet).

| MeOana a răspuns:

...oooooooooooo...

| shhhs explică (pentru MeOana):

Ce?

| MeOana a răspuns (pentru shhhs):

Nimic laughing

| shhhs explică (pentru MeOana):

''...oooooooooooo...''?!?

| MeOana a răspuns (pentru shhhs):

Exact! happy

| shhhs explică (pentru MeOana):

De ce ai pus aia?

| mgtow a răspuns (pentru shhhs):

A vazut ca ai zis ca o iei de mana pe maicata.

| MeOana a răspuns (pentru shhhs):

Doar asa laughing

| shhhs explică (pentru mgtow):

Bine, bine. O iau si pe mamica si il iau si pe taticu' la banca. happy