| DeianVendetta a întrebat:

Cum se formează prețul acțiunilor pe bursă? M-ar interesa în principal cum se întâmplă în cazul unui IPO (Initial public offering - Ofertă publică inițială). Deci, de exemplu în urma unui IPO, o companie vinde 10.000 de acțiuni la prețul de 10$/acțiune. Astfel, vor exista cumpărători și vânzători. Am înțeles că volumele sunt cele care determină mișcarea prețului printr-un procedeu de punere în balanță - care atârnă mai greu determină mișcarea prețului (dacă într-un anumit moment sunt 9000 de ordine de cumpărare și 1000 de ordine de vânzare, cât va determina acest lucru mișcarea în sus a prețului per acțiune? Ce se întâmplă dacă apoi, timp de 15 minute nu mai apar ordine noi, continuă să urce prețul, sau stagnează?).
E ușor de înțeles ce se întâmplă la un IPO când lumea cumpără, dar ce se întâmplă cu cei care vând (SELL) - ei cum dețin acele acțiuni?
Ar putea cineva să-mi explice mecanismul de vânzare și cumpărare pe bursă?

1 răspuns:
| a1doru a răspuns:

Pretul in piata se formeaza in functie de cerere si oferta.la fel si pentru IPO, cu diferenta ca la IPO sunt 2 categorii de oferta; 1.pentru investitorii mari[procentul de alocare este cel mai mare] si 2.pentru retaileri.
volumul nu determina, obligatoriu, nivelul pretului.o actiune poate creste si cu 10-15% intr-o sedinta, pe un volum de numai 2-300 de actiuni.la fel poate sa si scada.
mai simplu spus, pretul se stabileste acolo unde se intalnesc pretul cerut de vanzator cu pretul oferit de cumparator.