| StefiBalea a întrebat:

Cum se numesc angajatii unui supermarket si ce fac ei? Adica in CV scrie: Postul Dorit. Daca vrei sa te angajezi intr-un supermarket trebuie sa scri numele tehnic al postului? ma gandesc ca nu poti scrie "ala ce aranjeaza marfa pe raft" sau "ala ce se plimba si se uita la lume sa nu fure" ma rog, sper sa se inteleaga ceva din aceasta intrebare si mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Posturile din comert fara pretentii, gen sef magazin sau alt fel de sef, se numesc "lucrator comercial", este un termen generic care acopera diverse activitati din magazin, in afara celor de casierie, acela e un post cu cerinte speciale, ca se lucreaza cu bani. Cel care pazeste sa nu fure lumea in general e agent de paza si astia apartin de firme specializate de paza, nu sunt angajatii directi ai magazinului. Deci daca nu ai experienta, nu aplici in urma unui anunt in care se specifica denumirea postului si vrei sa mergi sa lucrezi intr-un magazin pe un post fara pretentii scrie in CV la rubrica respectiva "Lucrator comercial". Succes!

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Sunt mai multe posturi(denumiri) care pot fi ocupate intr-un supermarket:casier,vanzator,femeie servici,sef raion,sef magazin,asistent sef magazin,asistent vanzari,gestionar magazin,sef tura,sef depozit,etc.
In CV-ul depus,trebuie sa scrii ce studii ai,unde ai mai lucrat,unde crezi ca ai putea face fata.
Ce sa inteleg,ca ai un tip de CV tiparit,gata scris si tu sa dai doar raspunsurile? Daca este asa, poti lasa locul liber, sau intrebi pe cineva de la Resurse umane, sau din salariatii magazinului, cum s-ar numi un post pentru care vrei sa fii angajat.

Răspuns utilizator avertizat