cristian
| cristian a întrebat:

Cum se numeste bancnota care circula in Republica Botswana?
Banca Nationala a Romaniei ar putea adopta o asemenea bancnota pentru ca guvernul Boc sa aiba de unde sa mareasca salariile la profesori?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

De ce esti asa de sigur ca daca ar detine"botswani" guvernul ar mari salariile profesorilor? Nu banii sunt problema, chiar astazi am citit vestea ca au fost marite salariile preotilor si, daca nu ma insel se vor aloca niste sume pentru construirea de biserici, ba chiar si pentru cimitire unde se pare ca vor sa plaseze camele de vedere pentru a depista profanatorii de morminte. N-am nimic nici cu preotii, nici cu bisericile care au rasarit ca ciupercile dupa ploaie-numai pe str.mea au aparut trei provocand certuri intre parohi pentru impartirea parohiei- nici cu magistratii cu salariile lor urmate de nu stiu cate zerouri... Dar amaraciunea mea provocata de umilitoarea situatie in care se afla invatamantul si cei care il slujesc se transforma in revolta, ba as indrazni sa spun, in groaza, cand vad ca nici acesti guvernanti, in ciuda promisiunilor nu inteleg importanta scolii...Medicii au fost hotarati si au castigat. Ce-ar fi daca si profesorii s=ar uni cu hotarare in ideea inghetarii anului scolar, cu care ameninta dar pe care n-au urmat-o pana la capat niciodata? In loc de lamentatii trebuie actiuni.Mai este si problema liderilor sindicali.Multi profesori susotesc pe la colturi ca buzunarele liderilor lor sunt foarte mari sau ca acestia nu vaneaza decat un loc in politica.ALTEORI SUSPICIUNILE SE STRIGA PE FATA. mI=A FOST DAT SA AUD LA Iasi unde o multime de profesori se adunase in fata prefecturii, strigandu=se cuvantul TRADARE la auzul vestii ca greva era sistata.Cand au decis sa inchida cabinetele medicale trei zile,, medicii au stat de vorba cu pacientii lor facandu-i sa inteleaga ca e si problema lor sa aiba un medic de familie capabil sa faca o prioritate din grija pentru pacient nu pentru incertitudinea propriei existente.PROFESORII AR TREBUI SA DISCUTE CU PARINTII SA-I LAMUREASCA CA NU CER DECAT SA TRAIASCA DECENT.Astfel ar preveni incercarea autoritatilor de a provoca dezbinare intre profesori si parinti, cum a facut Tariceanu... Ei bine, revad textul si constat ca e prea lung si, parca, prea radical pentru un site atat de domol si inofensiv cum e TPU. cER SCUZE.sI DACA ADMINISTRATORII SITE-ULUI CONSIDERA CA NU E CAZUL SA-L AFISEZE, asa sa faca...Amaraciunea si lipsa de speranta sunt de vina...Scuze....Dar tot cred ca anul scolar trebuie inghetat...

9 răspunsuri:
| maria a răspuns:

Cred ca stii cum se numeste bancnota care circula in Republica Botswana:-)
Cat priveste adoptarea ei de catre BNR ca sa dea actualul guvern ceva, ma indoiesc, nu poti sa ceri de la unii oameni ceea ce nu au, nu poseda, nu au capacitatea sa ofere, desi e dureros ca ne reprezinta sad Este adevarat ca profesorii sunt chinuiti si defavorizati, dar sunt si alte bresle si mai amarate, care nu au sanse de a mai spera la vreo marire de salariu sau in alte sisteme de ierarhie profesionala pe criterii oneste, competitive, reale, transparente ( vezi Institutele de proiectari din tara, Uniunea Juristilor din Romania etc).
Imi pare rau daca suferi pentru asa ceva, eu abia supravietuiesc si stiu ce inseamna sa ai salariu de supravietuitor si sa traiesti modest.Am luat decizia foarte grea a reconversiei profesionale ( e o decizie personala, nu ti-o recomand si tie, sincer si respectuos vorbind) si am avut si aici de suferit, pentru ca am inca coloana vertebrala, nu sunt "pupincursita", si m-am ferit cat am putut de glume, aluzii sexuale, fara sa dau cuiva mita sa am un job sau sa fac compromisuri.
Curaj, lupta si gandeste-te mai putin la R.Botswana, o duc mai rau ca noihappy Iesi cu prietenii la un suc/bere / fotbal sau la un meci, daca iti place,
si elibereaza-te cum stiu cel mai bine barbatii sa o facahappy... sport, miscare, iubire, bucurie de viata, si asa "traim in Romania si ne ocupa destul de mult timp", dupa cum spune M. Badeahappy

| astertix09 a răspuns:

Crezi ca numele bancnotei are ceva cu prosperitatea sau cu eficacitatea unui guvern? Traducerea ei este ploaie, care de fapt vrea sa reprezinte importanta pe care o are apa in acea republica

| jahjah a răspuns:

Si totusi... nici un raspuns la subiect pana acum laughing

Bancnota folosita in Botswana se numeste "PULA".

| dalea a răspuns:

Ai vrea sa fii platit in aceea bancnota?

| Iulian03 a răspuns:

Se numeste ****

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

****

| leluc a răspuns:

:) Motto-ul e si el interesant(dreapta sus): http://en.wikipedia.org/wiki/Botswana

| Stroescu a răspuns:

Oarba dupa tine laughing

| ANONIMBUS a răspuns:

Se numeste PULA, daca vrei sa stii laughing