| Shery a întrebat:

Fiecare bancnota tiparita trebuie sa aiba acoperire in aur in banca. o solutie la criza economica, nu ar putea fi sa ne ducem toti sa ne vindem aurul la banca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am putea.asa au facut japonezii la ei Intr-o perioada de criza. dar aia sunt oameni.

9 răspunsuri:
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Nu cred ca este o solutie pentru rautatea din secolul asta. Cati dintre cei pe care-i cunosti tu, ar proceda in felul asta?

| Parintele a răspuns:

Sa vezi tu tzigan ca vine cu sacosa cu aur la banca ca sa scoata dusmanii din crizahee hee este o solutie dar la noi nu se face.

| mircea a răspuns:

Nu prea. Criza economica apare atunci cand se cheltuiesti bani pe care nu-i ai. Adica sunt bani imprumutati azi pentru afaceri in viitor. Si cand viitorul devine prezentul de azi si afacerea nu a adus profitul estimat de unde bani de dat inapoi imprumutul? Asa vine falimentul firmei si apoi al bancii si tot asa pana se termina lantul de interese legat de afacerea paguboasa. Si totul din dorinta unora de a castiga cu orice pret. Dar la urma, oalele sparte le platim noi, cei care n-avem nicio vina in toate astea.

| Shery explică:

Pt. ombladon: stiam de SUA, de-aia si fura totul din Irak.

| Shery explică:

Ar fi unii, sa stii... dar din pacate cei care sunt dispusi, nu au prea m, ulte resurse...

| csintalan a răspuns:

Dupa votare.Sa vad pe cine as imbogati iar?

| danut a răspuns:

Bani nu mai trebuiesc sa aiba acoperire in aur, acesata varianta a cazut.crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si economia Sua ...eu au banii multi care nu au acoperire(70 % din banii de pe piata) si in caz de criza vezi si tu ce se intampla... pot face focu cu banii.

| florin0395 a răspuns:

Asta nu ai sa o vezi niciodata.Parerea mea ar fi sa faca fabricile de bani mai multi bani si asa am depasi crizawinking.