| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pot accesa Fondurile Europene pentru o mica afacere? Va multumesc prieteni!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai o firma inregistrata, cu istoric de functionare.
Contabilul tau iti va explica procedura.

| Frank51 a răspuns:

Fara ajutorul unei firme de consultanta ai sanse mici.

| zilog a răspuns:

Cunosc o contabilă car a făcut la o firmă fonduri europene și le-a luat 3000 euro in avas
indiferent daca firma respectiva castiga sau nu cstiga cei 150 000 euro adica scule
ca nu iti da nimeni bani
ci iti da un fond european
inseamna sa ai si tu jumatate din banii pe care ii ceri
teoretic
si ei iti da voie sa cumperi scule de la eMAG
apoi esti obligat sa angajezi 3 oameni si sa le dai salariu timp de 3 ani
si fonduriele europene vor plati ele sculele sau utilajele sau chestiile de care ai nevoie
hai sa zicem ca in primii 3 ani iti patesc ei si salariul angajatilor
si tu trebuie sa platesti doar impozitul la salariul respectiv
adica cam tot cât este un salariu
cam tot atâta trebuie să plătești și tu impozit
si chiar așa iti platesc ei impozitul la salariu si tu trebuie sa dai salariu angajatilor
dar se spune ca ei ti-au dat timp de 3 ni bani pentru salariile angajatilor
defact nu iti dau ncii un ban pentru ca toti banii pe care tii dau ei in realitte pentru salariile respective se duc la stat pentru taxe si impozite pensii sanatate aberatii pentru salariile respective

asa ca tu trebuie sa scoti bani cu ajutorul sculelor sau a ceea ce ai cumparat hotel piscina pensiune bormasina
si sa dai saloariu real din buzunarul tau oamenilor respectivi
hai sa zicem ca te mai alegi cu o masina cu care sa cari sculele pe la lucrari
sau poate ca te alegi cu pensiune si piscina la sfarsitul acestor 6 ani in care devii sclav prins in birocratie si cu morcovul in ms-dos