| gazaru23 a întrebat:

Cum sta treaba cu o firma inregistrata in alta tara(Bulgaria de exemplu). Isi poate desfasura activitatea in Romania? Daca da, nu trebuie sa plateasca si aici anumite taxe si impozite? Banuiesc ca poate fi inmatriculata oriunde ca tot trebuie sa respecte legile statului nostru. Atunci de ce toti smecherii isi fac firmele in Bulgaria? Care e avantajul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice firma, inregistrata legal intr-o tara straina si cu atat mai mult intr-una care face parte din UE, poate sa-si desfasoare activitatea si la noi, conform L.31/1990, citez:
"ART.44.Societatile comerciale straine pot infiinta in Romania, cu respectarea legii romane, filiale, precum si sucursale, agentii, reprezentante sau alte sedii secundare, daca acest drept le este recunoscut de legea statutului lor organic."
Va trebui sa plateasca taxele si impozitele locale, precum si impozitul pe salarii si contributiile la fondurile speciale, pentru salariatii care isi desfasoara activitatea la noi. Nu plateste la noi impozitul pe profit si cred ca asta este explicatia ca unii cetateni romani isi infiinteaza firme in Bulgaria, mi se pare (desi nu sunt sigur) ca acolo acesta este de numai 5%, de asemenea si TVA este mai mica decat la noi. Numai bine!

1 răspuns:
| PetreConstanta a răspuns:

Activitatea in Romania se numeste punct de lucru Aici nu se plateste nimic In Bulgaria se platesc toate taxele cf Legilor din Bulgaria Legile statului nostru nu mai exista odata ce nu se afla pe teritoriul Romaniei inscrisa Aici este doar un simplu punct de lucru Avantaj nu vei mai fii gatuit de taxele de la noi