| CravataAlbastra a întrebat:

Pot sa circul pe o perioada nedeterminata in Romania cu o masina inmatriculata pe Germania (sau alta țară)? Sau se poate obtine drept de circulatie nedeterminat chiar daca nu e inscrisa pe RO?
In situatia in care o am inscrisa pe alta țară trebuie sa platesc taxe si impozite la respectiva țară, nu-i asa? Sau daca se poate acest lucru sa o mentin inmatriculata pe țara respectiva daca nu locuiesc acolo.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa o inmatriculezi in Romania, daca stai mai mult de 185 de zile.

| Wr3nch a răspuns:

Doar daca stai in tara mai putin de 6 luni. Daca vrei mai mult o treci pe RO.

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Sunt curios prin ce metoda se calculeaza aceasta sedere?
Nenorocitii aia cu epavele de Bulgaria care au stat si stau de ani buni pe soselile noastre ne folosesc infrastructura si polueaza aici si platesc la bulgari, cum mai vine asta happy
Sunt tari in afara in care ai voie maxim 90 de zile cu masina inmatriculata in alt stat dupa aia esti obligat sa o inmatriculezi acolo ca sa platesti taxe si impozite acolo, oameni inteligenti.
Numai la noi se permite haosul, vidul legislativ, mica ciupeala, samsaria, ca doar e Romania tara sclavilor independenti.

| Wr3nch a răspuns (pentru Simpatic):

Pai atata timp ca ''sa pacalesti sistemul'' e sport national nu avem ce face. La noi lumea se bucura cand poate sa nu plateasca x, y, z.

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Corect, acum cand toti calicii au masini cam asa se intampla, dar eu ma intreb un lucru daca tu nu ai bani sa platesti impozitul la o masina de 2000 cm3 de ce iti iei marlane diesel pe 3000 cm3 ca sa platesti in strainatate cat ai plati aici pe un 2500 cm3?
Sunt multi marlani in tara asta draga ventrue