| Henrypericolpublic a întrebat:

Cunoașteți metode prin care un minor poate face bani? Dacă poate lucra?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vara du-te la piaţă şi vinde pătrunjel, ş.a laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, cand eram mai mic, mi-a dat bunica-mea leaustean si patrunjel o sacosa din gradina, si eu mare afacerist care eram, am zis sa si vand o parte ca oricum era prea mult.
Si m-am dus la piata, cum erau inainte tarabele si aveam o vecina care vindea acolo, mi-a dat si mie un coltisor. Si am pus alea pe taraba, toata lumea ma cunostea si a venit sa cumpere de la mine, in juma de ora vandusem tot. Businessman $$$$ laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biznesmanule,dacă ţi-a mai rămas vindemi şi mie... laughing)
Cu cât îl vinzi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a intamplat prin 90 si ceva, deci nu mai stiu. Pe vremea cand lumea inca cumpara de la piata legume si fructe romanesti, si nu de la hypermarket happy pe vremea dinozaurilor. cand erau leii aia multi cu multe zerouri laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi acum se mai vinde la piaţă...
Am vândut şi eu miez de nucă. laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vinde dar tarabagii din ziua de azi cumpara marfa de la turci f ieftina, si plus taxele, tot iesi pe profit. Insa un taran care vrea sa isi vanda produsele la piata, are de platit o gramada de taxe, si nu se poate apropia de pretul celorlati comercianti. ca ar iesi in paguba, cu toate taxele la stat platite ca sa fie producator tarabagiu autohton. si taranu e nevoit sa puna pretul rosiilor spre exemplu de 4 lei pe kg ca sa castige si el, nici macar un leu la kg, iar tarabagii care cumpara de la turci, cumpara rosiile cu 1 leu kg poate sau chiar mai putin, le vand cu 2.5si le raman o marja de profit. pe cand taranu saracu, nu poate sa vanda rosia la 2.5 lei ca aduce bani de-acasa pentru taxe peste taxe.
Inainte nu era asa happy nici n-aveau ce cauta tiruri cu legume straine la noi happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din păcate e aşa...Noapte Bună. happy

| Solo_Eu_1998 a răspuns:

In Romania e cam complicat,adica poti lucra,dar la negru, dar de exemplu in Germania poti face,, Ausbildung, care inseeamna,, formare,, adica asa fac adolescentii din tara respectiva, eu 3 saptamani merg la scoala, 3 la lucru.
poti lua de la 450 de Euro pana la 650de Euro, plus ALocatia de 184 de Euro

| Miticagogu a răspuns:

Da. Eu fac bani prin intermediul Jocurilor online, dețin un server de Minecraft și primesc de la oameni bani, in jur de 5e le saptamana. Oricum e multă muncă și va fi apreciată prin bani doar dacă va fi făcută și corectă. P.S: Am 10 ani.

| sadrian46 a răspuns (pentru Miticagogu):

Felicitări. Cum faci să îi incasezi?

| Ghete_Matei_1992 a răspuns:

Buna! Da se poate ori sa lucrezi ca zilier undeva ori intr-un magazin gen Profi cu program de 4 ore, ori sa iti vinzi din lucruri pe olx...