| BlueButterfly97 a întrebat:

Dacă am card la BRD și scot bani dintr-un bancomat BCR sau Raiffeisen, cât mi se ia comision?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Mergi aici:

https://www.brd.ro/persoane-fizice/operatiuni-curente/cont-curent

Vezi mai jos in pagina "Listă de comisioane" - faci click pe "descarca" si citesti cu atentie PDF-ul acela.

| BlueButterfly97 explică (pentru flixbuster):

"Retrageri de numerar în lei la ATM din rețeaua altor Bănci din România" - gratuit (la asta face referire, nu? big grin)

| flixbuster a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Exista multiple si diferite pachete de servicii, fiecare avand taxele si comisioanele specifice. Trebuie sa stii ce pachet de servicii ai si sa citesti corect taxele si comisioanele care se aplica pachetului tau din acel document. De aceea am scris sa "citesti cu atentie PDF-ul".

| BlueButterfly97 explică (pentru flixbuster):

Sincer, nu știu la ce te referi când spui "pachet de serviciu" cu atât mai puțin să știu pe care îl am eu. Am citit cu "atenție" dar chiar și așa, sunt prea multe necunoscute, nu prea am înțeles. Oricum, am rezolvat într-un fel, mersi pentru explicații. Meriți fundawinking

| flixbuster a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Suna la banca si te verifica ei in sistem - asa vei putea afla ce pachet de servicii ai (tinand cont de raspunsurile in care spui ca esti departe de orice unitate BRD).

Pachetul de servicii de la banca e ca si tipul de abonament de la compania de telefonie mobila: la compania de telefonie tipul de abonament iti spune ce oferta ai (minute in retea, nationale, sms internet, viteza, limita de trafic, etc) iar la banca pachetul de servicii iti spune ce conturi poti avea, ce taxe lunare, ce comisioane, etc.

Este pentru binele tau sa afli/stii ce pachet de servicii ai la banca. Nestiinta costa.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu scoti bani de la bancomatul BRD, ca acolo nu platesti ncii un leu, ca-i gratis?
Evident ca toate celelate bacni cer comision, fiindca contacteaza BRD-ul in ocul tau, sa-si ia banii inapoi, ceea ce mi se pare foaret corect, chiar daca esti studenta, ca doar nu te dor picioarele sa mergi cativa metri mai incolo, unde este o banca BRD.

| BlueButterfly97 explică (pentru Violleta2022):

Crezi că dacă nu aveam bancă BRD în oraș nu scoteam de acolo? laughing. Nu întrebam așa doar să mă aflu în treabă. O bancă BRD este la 30 km depărtare de unde stau euwinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Pai, fa-ti cont bancar la una de langa casa, ca nu-i nici o logica sa ai cont bancar la una din orasul vecin!
Un cont bancar se deschid in cateva minute si tota asa de repede se inchide altul.
Intai deschizi contul nou si cu datele bancare noi in mana, mergi la BRD si ceri oficiantelor sa-ti transferi abnii in contul cel nou, inchizandu-l pe cel vechi de la ei.

| BlueButterfly97 explică (pentru Violleta2022):

Logica este că am locuit în alt oraș când mi-am făcut cont la BRD.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Logica este sa-ti faci cont la cea mai apropiata banca, de casa ta.
Te-ai mutat, muta-ti si banca, ca-i foarte usor sa inchisi si sa deschizi conturi bancare.

| BlueButterfly97 explică (pentru Violleta2022):

Hello laughing Dar cine ești tu să îmi spui la ce bancă să îmi fac cont? Am pus o simplă întrebare, dacă știi să răspunzi, răspunde, dacă nu, pa! În plus, am venit doar în vacanță aici, mă voi muta înapoi și nu stau să mă mut în fiecare lună de la o bancă la alta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Si eu ti-am dau un simplu sfat, pe care-l urmezi doar daca vrei sau nu.
Fetita, nu te-a fortat nimeni sa faci ceva, calmeaza-te, sa nu faci vreun atac de cord! laughing

| BlueButterfly97 explică (pentru Violleta2022):

Am pus o întrebare, rămâi la ea, nu ți-a cerut nimeni alt sfat. Tine-ți sfaturile și ironiile pentru tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Pacat ca-ti lipseste bunul simt!

| mihai69 a răspuns:

Fix cât scrie la fiecare dintre cele două bănci:
https://www.bcr.ro/......ane_PF.pdf
https://www.raiffeisen.ro/

| flixbuster a răspuns (pentru mihai69):

N-ai nimerit-o. E clienta BRD asa ca i se aplica grila de comisioane BRD.

| mihai69 a răspuns (pentru flixbuster):

ȘI ale BRD, desigur; dar uneori băncile respective au și ele la rândul lor alte comisioane.
Am avut surpriza la un card la care banca emitentă spune că pot să scot bani de la orice ATM fără vreun comision, o altă bancă să-și tragă taxa... Mă rog; a încercat, că în secunda doi am apăsat „Anulează" și am mers la ATM-ul următoarei bănci.
winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în jur de 15 lei, asta depinde și de ce pachet ai.

| BlueButterfly97 explică (pentru anonim_4396):

Wow. Cam mult. Sunt studentă, parcă era ceva reducere, adică dacă scot de la BRD nu mi se oprește nici un leu. Nu am mai scos de la alte bănci, de asta întreb