| RaduMirceaROHsHXJsK278 a întrebat:

Daca am facut bani de la tiktok dar nu i-am scos si ii pun pe on hold ca sa imi fac firma are cv?

4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Poti sa ii scoti si acum si sa platesti impozit pe venit care nu e chiar asa mare daca ai dovezi de unde provin banii. Majoritatea care scot bani din tik tok in Ro nici nu platesc ceva la stat pentru asta.
Si ca sa iti raspund la intrebare, poti sa ii tii acolo ca nu ii ia nimeni. Singura problema e sa nu iti inchida contul pentru ca atunci dispare tot de pe el inclusiv banii deci ai grija sa nu incalci vreo regula gen sa jignesti pe cineva, sa postezi ceva interzis etc

| RaduMirceaROHsHXJsK278 explică (pentru Furnicuta000):

Da dar am scos din ei pe persoană fizică și mai am nescoși, are cv daca ii bag pe firma?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru RaduMirceaROHsHXJsK278):

Nu dar ia-ti un contabil ca sa te invete ce si cum sa faci ca e multa hartogaraie

| Fiscalescu a răspuns:

Nu, nu poți declara veniturile obținute înainte de înființarea firmei direct pe firmă. Veniturile obținute înainte de înființarea firmei sunt considerate venituri personale și trebuie declarate și impozitate ca atare.

Dacă ulterior intenționezi să îți înființezi o firmă pentru a gestiona veniturile din TikTok, iată câțiva pași pe care ar trebui să îi urmezi:

Înființarea firmei: Trebuie să alegi forma juridică (SRL, PFA, II etc.), să întocmești actul constitutiv și să te înregistrezi la Registrul Comerțului.
Contabilitate: În funcție de forma juridică aleasă, va trebui să organizezi contabilitatea în partidă simplă sau dublă. Ordinul nr. 170/2015 reglementează contabilitatea în partidă simplă pentru persoanele fizice autorizate și alte entități fără personalitate juridică​​.
Declararea veniturilor: Odată ce firma este înființată, toate veniturile generate trebuie declarate prin intermediul firmei. Dacă ai optat pentru un SRL, va trebui să îți organizezi contabilitatea în partidă dublă conform reglementărilor contabile specifice​​.

Dacă ai nevoie de asistență pentru înființarea firmei sau pentru organizarea contabilității te pot ghida gratuit!