| xThr33 a întrebat:

Daca am terminat facultatea de litere si doresc sa-mi deschid un PFA pentru meditatii ore limba straina (CAEN 8560 - Activitati de servicii suport pentru invatamant) am nevoie de modulul pedagogic sau un curs formator? Sau e de ajuns diploma de licenta?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este suficientă diploma de licență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sparg aia la taxe, pe cunostintele tale, sa mai dai si la stat, dupa ce ca poate ai 2 -3 elevi. Pentru elevii aia, trebuie sa-ti platesti sanatatea, pensia, si multe alte chitibusuri. Eu pentru un salariu de 1500 ron, prin pfa, in 2008, am platit de m-a usturat si curu. Pentru perioada 2008 -2012, a trebuit sa platesc o data 4000 ron, vreo 600 ron aveam nu stiu ce restanta curului la sanatate, vreo 400 la pensii, si dupa ce am crezut ca am scapat, mi-a mai venit 4000 si ceva ron. Cica penalizari ca nu am platit nu stiu ce rahat. O mare porcarie birocratica. Mai bine mergi fara, ca nu faci cine stie ce afacere sa castigi asa multi bani. Nu te controleaza nimeni la tine acasa.

| xThr33 explică (pentru anonim_4396):

Am auzit de taxa pe impozit de 16% din VN si de cotizatiile la stat CAS si CASS. Voiam doar as stiu daca pot face asta fara modulul pedagogic pe care nu il am....sau daca trebuie intai sa fac un curs ca sa atest aptitudinile mele...

| christine99 a răspuns:

Nu e nevoie sa-ti faci o firma de genul, exceptand cazul in care scoti profituri considerabil de mari pe luna.