| totElodia a întrebat:

Daca ar fi sa va deschideti o afacere, unde profitul anual sa depaseasca 150.000 euro, ce ati alege?

10 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Comert. In productie e mai greu, trebuiesc investitii mai mari (inclusiv in know-how) iar riscurile de faliment dupa primul an sunt enorme (e greu de crezut ca vei gasi un domeniu total virgin) iar competitorii sunt mai vechi pe piata si au deja o clientela bine definita.
O activitate buna de comert ar fi (de exemplu) vanzarea de ambalaje personalizate.
Mai bine de atat, ar fi comercializarea de silozuri si FNC-uri (la noi in tara nici macar nu se produc, si sunt destul de cautate). Aici trebuie sa ai contract sau sa lucrezi in parteneriat cu o firma de asamblari.
Ca sa obtii un profit ca cel sus mentionat, trebuie sa intrii pe o piata cat de cat virgina. N-ai nicio sansa sa vinzi pateuri, si sa obtii cifrele alea (pentru ca mai sunt alte 1000 de patiserii, numai in judetul respectiv.) Desi te adresezi unei clientele mai numeroase, aceasta este mult mai triata iar pretul unui pateu este foarte mic. Una este sa vinzi un siloz la 3 zile si sa ai o cifra de afaceri de zece mii de euro pe saptamana (sa zicem) si alta e sa vinzi 100 de pateuri pe zi, si sa ai o cifra de afaceri de 100-200 de milioane pe saptamana (daca o ai si pe aia)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceva in IT

| drhotzu a răspuns:

Draga mea, ceea ce spui tu acolo este o chestie interesantam intrebarea mea catre tine este: in al catelea an? din primul an sau in anul 2, 3, 4? si ca sa iti spun nici una dintre parerile antevorbitorilor nu este viabila pentru suma pe care o doresti tu. pentru ca 150.000 nu este o suma foarte mare, ci o suma maricica. si sunt foarte multe domenii in care poti ajunge la suma respectiva, numai ca in unele domenii este mai dificil, iar in altele mai facil, in unele necesita investitii uriase ca sa ajungi la suma asta, iar in altele investitii modice.
cel mai bine ar fi sa imi spui la ce te gandesti tu si dezbatem impreuna. si da sunt in masura sa dau sfaturi despre mediul de afaceri din 2 motive: am absolvit o facultate in domeniu, si 2 chiar am propria mea afacere care merge foarte bine desi este "criza".

| totElodia explică (pentru drhotzu):

Cred ca un procent destul de mare dintre noi opteaza pentru o afacere mai facila, atat din punct de vedere financiar cat si din cel al intervalului de timp dedicat valorificarii acesteia. Nu ma refer neaparat la o afacere cu impact, ci la una care sa aiba succes in adevaratul sens al cuvantului. Si in acest caz nu ma refer (neaparat) la afaceri imobiliare sau din domeniul agriculturii. Era o perioada in care ma gandeam la o eventuala cafenea sau chiar fast-food dar nu stiu daca pot avea succesul optim. Tu ce parere ai? Care crezi ca ar fi o afacere cu profituri de minim 150.000 euro, si investitie de maximum 1.000.000 euro?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-as face peste si as angaja toate fetele care pun intrebari tampite pe TPU. Oricum n-au sanse sa realizeze altceva in viata, le-as face o favoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apicultura.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai idee cite mii de stupi iti trebuie ca sa realizezi profitul ala?
@totElodia: Pina sa ajungi la profit, trebuie sa te gindesti de cit timp vei avea nevoie ca sa recuperezi investitia initiala si, mai presus de toate, trebuie ceva cu cit mai putini angajati sau care sa iti permita sa stai la limita legii cu o marja de profit foarte mare (ex. videochat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kodrut? stii cate flori viziteaza o albina si cata rabdare ii trebuie sa o adune? stii tu ca,albinele se intretin singure? si mai sti ca pic cu pic se face raul mare? in intrebare nu e specificat si timpul in care sa faci suma.dar traiul in aer liber,fara stres,fara probleme,in miros de flori, si cu produse sanatoase apicole nu le mai pui? si tu -mi vii cu videochat? du-te ma si laasa-ne, ca asa se duce lumea de rapa cu dealde taraturi dezbracate si proxeneti verosi, care nici cand muncesc altii pentru ei, nu le convine.si albinele sant harnice, nu ca trantorii, maaaiii tata de albine.

| costi900 a răspuns:

Hmm eu cred ca Jocuri Video sunt cautate mai ales daca sunt faine...

| bogdanul a răspuns:

Eu zic sa investesti cam tot bugetul tau adica 1milion de euro in pastile pentru greier laughing)))))) poate isi fac efectu si casti ochii la realitate laughing) daca ar fi dupa tine laughing) toti am fi milionari.