| andra5879 a întrebat:

Dacă are cineva card de credit la Cec Bank îmi puteți traduce și mie cât am de plata? Eram convinsă ca am terminat cu ratele când au început sa vina scrisori cu suma minima de rambursat 0 lei DAR tot în scrisori scria suma blocata e x lei de ex acu o luna era 148, acum e 298 sa zicem. Intru în aplicația mobila pentru alta treaba (plata biometrică cu cardul care n-a funcționat la eMAG ugh) si vad în mesaje "va reamintim ca aveți de rambursat 148 de lei" apoi luna asta "va reamintim ca aveți de rambursat 298 de lei". Deci eu nu mai pricep nimic. De ce îmi zice suma minima 0 și totuși am de plata? Ca pana acum îmi venea suma minima de rambursat x lei. Și o plăteam pe aia.
Pentru niște electrocasnice de 5000 de lei plătesc de 2 ani de zile. Cred ca le-am plătit dublu pana acum. Nici nu vreau sa ma uit.
Am întrebat și la banca și o doamna de acolo mi-a zis ca dacă vreau sa inchid contul trebuie sa platesc vreo 6000 de lei. Gen suma rămasă nefolosita din credit sau ceva de genu. What?! Pai la ce bun dacă-i asa...
In fine, please help. Traduceți-mi și mie

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand imprumuti 5000 se adauga si dobanda de imprumut si tu trebuie sa returnezi 6000 lei sau mai mult, depinzand cat ai acceptat si ai semnat procentuld e dobanada, and ai incheiat contractul.
Evident ca tu te-ai oprit cand ai crezut tu ca ai terminat, dar nu se poate asa, fiindca mai ai multe rate de platit, pana achiti tot imprumutul.
Vezi ca neplata ratelor duce la penalizari si ulterior banca iti poate face poprire pe salariu, sau vin si ti se confisca lucurile din casa, pe acre le vand la licitatie ca sa isi poata recupera banii pe care tu ii datorezi bancii.
Plateste-ti ratele bancare, pana la ultimul banut, ca sa scapi de datorie, iar pe viitor trebuie sa nu iei rate bancare sau imprumuturi, ca ai de platit si dobanzile.

| andra5879 explică (pentru Violleta2022):

Era cont cu dobânda 0 %. Dobânda nu mi se ia decât dacă întârzii cu plata, cerea ce nu mi s-a întâmplat decat de vreo 3 ori. Deci tot nu sunt lamurita. Ms mult oricum!

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, tu nu ai cum sa termini ratele in 2 ani, fiindca nu ai platit nici macar cat ai imprumutat
2 ani de zile inseaman 24 de luni
148 lei lunar x 24 luni = 3552 lei

Deci tu ai imprumutat 5000 lei, cu dobanda bancara ai de returnat 6000 lei, dar tu ai platit pana acum numai 3552 in cei doi ani...

Pune mana serios si achita-ti toate ratele, ca risti sa vina banca si sa te execute!
daca ai de inapoiat 6000 lei si tu ai platit pana acum 3552 inseamna ca mai ai de achitat 2448 care sunt platibili in 16 rate

| andra5879 explică (pentru Violleta2022):

Doamna draga 148 de lei era o suma orientativa, data ca exemplu. Sunt luni când am plătit 100, sunt luni când am plătit 300, sau 400. Am plătit întotdeauna ce îmi scria în adresa "suma minima de rambursat". Tocmai la asta se refera întrebarea mea. De ce s-au schimbat adresele? E prima oara de cand am cardul când îmi vin adrese cu suma minima de rambursat 0 lei dar în aplicație îmi spune ca am de plata și m-a bulversata treaba asta. Asta era întrebarea mea. Chiar nu a priceput nimeni? Ca m-am plans ca am făcut o prostie să-mi fac card, asta-i altceva, dar e adiacent. Sensul întrebării era alta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andra5879):

"Chiar nu a priceput nimeni?"
Cand nu esti capabila sa explici corect, nu te astepta sa te inteleaga cineva si sa-ti raspunda ce vrei tu.

Am sa-ti incerc sa-ti mai explic cateva lucruri, poate te ajuta, desii sus tot cifra aia orientativa am folosit-o si eu ca sa-ti explic cum se procedeaza, dar nici asta nu ai priceput.
Deci, platind doar "suma minima de rambursat" care iti apare lunar in hartii, nu inseamna ca ai platit imprumutul integral, ci doar dobanda aferenta acelui imprumut!
Cere un statement de la CEC (sau de la compania unde ai facut imprumutul), sa vezi clar cat ai platit pana acum si cat mai ai de platit.
Nu inteleg ce este cu intrebarea asta "De ce s-au schimbat adresele? " te-ai mutat acum? Vine imprumutul pe numele altuia sau pe adresa altcuiva?

Pana la urma tu ce platesti?
Credit cardul sau o cumparatura luata in rate, cu un credit card sau cu un debit card?

| andra5879 explică (pentru Violleta2022):

Cumpărături luate în rate cu card de credit. Când spun adresa ma refer la scrisorile de informare primite de la cec. Tocmai de aceea am întrebat dacă are cineva card la cec ca să fie în cunoștința de cauza cu privire la cum se prezinta acele scrisori cât și aplicația de la cec. Va rog sa nu mai faceți aluzii ca știu foarte bine sa ma exprim. Dacă citeați cu atenție întrebarea mea înțelegeati ce voiam sa spun.
Mulțumesc oricum pentru faptul ca v-ați deranjat sa răspundeți