| stefstefansteff123 a întrebat:

Salut TPU.
În 2018, am ales să-mi fac un abonament la Telekom și plăteam lunar 120 de lei pentru abonamentul de televiziune, internet și telefon fix. Serviciile lor mergeau groaznic, așa că am decis să îi sun și să le comunic că doresc încheierea contractului. Așa am și făcut! După o lună, am fost contactat/ă de o doamnă de la Telekom care mi-a spus că nu se poate face acest lucru, deoarece contractul era valabil pentru 2 ani. Cu toate acestea, în cele din urmă, am semnat înțelegerea de încheiere a contractului și am returnat echipamentele la un sediu Telekom. Acum, primesc scrisori de "amenințare" cu privire la o posibilă acțiune în justiție din partea Agenției pentru Controlul Datoriilor. Ultima astfel de scrisoare pe care am primit-o a fost astăzi și conține următorul mesaj:

"Așa cum v-am informat anterior, sunteți înregistrat/ă în evidența Agenției pentru Controlul Datoriilor cu o datorie în valoare de 470, 60 lei, ca urmare a nerespectării contractului din data de 23.08. 2021. Dacă nu veți achita suma datorată conform termenului stabilit, cazul va fi transferat către Departamentul Contencios și Executarea Silită. De la acest moment, Agenția nu va mai iniția nicio încercare de recuperare amiabilă a datoriei, iar procedurile specifice pentru executarea silită vor fi declanșate. Vă reamintim că executarea silită poate implica blocarea conturilor bancare, confiscarea veniturilor și vânzarea proprietăților dumneavoastră."

Ce imi recomandati sa fac? Sa le platesc? Daca le platesc, exista riscul sa mai ceara si alti bani pe langa suma acelui debit?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La predarea echipamentelor din inventar, acest lucru trebzue sa fi fost mentionat in "înțelegerea de încheiere a contractului", sau separat.
Cauta acele acte, citeste-le cu atentie daca nu contin suma restanta. Daca nu conti suume datorate, atunci scaneaza acele acte si trimite-le la cei care iti pretind banii, cu mentiunea ca nu ti-a mai ramas nici o datorie!
Iar daca te mai deranjeaza cu pretentii, atunci vei depune plangere penala impotriva lor, pentru amenintari si hartuire
.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie urgent sa le platesti fara discutii, daca le platesti ei nu iti vor mai cere alti bani deoarece contractul cu ei ia sfarsit tu ai platit toata datoria si ai dovezile adica chitantele de la ei ca ai platit suma datorata debitele si contractul pe care il închei cu ei din data in care ai platit toata suma restanta 470, 60 lei, daca nu plătesti, suma va creste ca ei vor pune penalizari de întîrzîiere pe fiecare zi in care tu nu ai plătit si va fi mult mai rau.