| Adrya07 a întrebat:

am făcut un împrumut la Icredit și mai multe refinanțări deoarece nu ne-am putut descurca cu banii sa plătim toate ratele la timp din diverse motive, azi am fost anunțată ca mai am 1089 lei de plata, ultima plata a fost in 30 Septembrie in valoare de 300 de lei, iar rata săptămânală de 150 lei, mi s-au dat doua opțiuni, fie platesc azi sau mâine 600 de lei fie sunt data in judecată si platesc cheltuieli de judecată și suma datorata plus penalizări, întrebarea mea este pot ei sa îmi facă ceva dacă le platesc cât am și cum am? Pot sa pună oprire pe alocație sau sa îmi ia casa sau produse electronice și electrocasnice sau mobilier sau orice altceva? Am făcut o refinanțare cu rata de maxim 100 lei pe săptămâna pentru ca mai mult nu am de unde,eu nu lucrez, studiez doar, stau acasă cu copii și iau doar alocație de 300 lei pe luna deoarece ambii copii au peste 2 ani, va mulțumesc anticipat și ma iertati pentru deranj

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alocatia de stat pentru copii nu poate fi poprita, conform art.729, ali.(7) Cod procedura civila, citez:
"(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii."
In schimb se pot executa silit unele bunuri mobile.
P.S. Tatal copiilor nu plateste pentru intretinerea acestora?

| Adrya07 explică (pentru Ioandelasal):

El e singurul pe salariu, dar contractul e făcut pe numele meu, am ajuns la o alta înțelegere acum după ce a vorbit soțul cu ea și a rămas ca in 20 in fiecare luna sa dam 300 de lei pana ne achitam