| Anonim20000000 a întrebat:

Daca blochez si inlocuiesc cardul se modifica si numarul cardului si CVV/CVC? Trebuie sa modific datele cardului si in aplicatiile care foloseau datele vechi de pe card(de ex abonamentul Netflix)?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cardul nou are alte date de identificare pe el, in afara de numele tau, care se pastreaza. Ca sa il folosesti in aplicatii, informatiile despre card trebuie actualizate.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atentie sunt doua moduri diferite de a schimba cardul:
- la data expirarii cardului, se inlocuieste cu un card nou, care are acelasi numar din 16 cifre, doar o noua data de expirare si un nou cod de verificare CVV.

Daca cardul a fost anulat ori suspendat, din motive de frauda/ furt, atunci se blocheaza si se schimba complet numerele de pe card si atunci se schimba data expirarii si codul de verificare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. da
2. da
3. Violeta vb prostii. Si cand expira cardul se inlocuieste cu altul cu alt numar.

| Mosotti a răspuns:

Eu am patit ceva cu platile la google pentru jocurile de pe telefon, desi am schimbat cardul, mi-a luat bani de pe noul card fara ca eu sa schimb datele, nu stiu de ce. Ei nu stiau noile mele date.
Banca a zis ceva dar nu am inteles, a explicat ce se intampla.

Parca a zis ca exista o intelegere cum ca bancile automat sa le dea noile date, nu stiu exact.
Pai de ce sa le dea fara acordul meu?!
Singura solutie sa nu mai ia era sa schimb contul, cica pe ala nu-l dadeau, dracu stie.

Am oprit abonamentul si s-a rezolvat, dar ma miram.
Deci intrebarea ta este buna, la altii daca schimbi cardul trebuie sa schimbi si datele la cine platesti, ca aia nu mai stiu noile date daca nu le dai.

| Anonim20000000 explică (pentru Mosotti):

Asa mi se pare si mie logic si normal. Practic datele acelui card nu mai exista. Am intrebat pentru ca nu mai vreau ca anumite aplicatii/site-uri sa mai aiba acces la el.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonim20000000):

Pai aia ziceam si eu, sa nu mai aiba acces la noul card.
La cei care nu au intelegeri cu bancile nu apar probleme. De ex imi facusem cont pe un site german de xxx si cand am schimbat cardul, am scapat, nu puteai anula abonamentul.
Dar google na.

| haileewatson a răspuns:

Da