| WhatABeautifulDay a întrebat:

Daca cumpar un apartament si il inchiriez (oficial, cu contract) trebuie sa platesc o parte din venit ca taxa la stat? Daca da, de cat ar fi taxa?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, platesti impozit pe banii incasati... parca 10% era impozitul pe chirii

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa platesti 10% impozit si eventual si CASS (sanatate) daca venitul lunar depaseste salarul minim pe economie.
Mai multe detalii poti gasi si aici:
https://www.calculatorvenituri.ro/......-10-sau-se

| sierra1 a răspuns:

Taxa se numește impozit dar trebuie să te urmezi niște pași, citește-i aici:
https://www.blitz-imobiliare.ro/ghid/ghidul-proprietarului

| sofisis a răspuns:

Da. e in jur de 8% din valoarea anuala incasata de tine.

| Catalina990099 a răspuns:

Da. Încasezi bani, vrea si statu normal:/

| Ensiferum a răspuns:

Doar daca lucrezi cu o agentie de imobiliare care sa faca toata treaba.

| suntserios a răspuns (pentru Ensiferum):

Irelevant, contractul se incheie intre chirias si proprietar. Agentia doar intermediaza

| ruddy a răspuns:

Daca inchiriezi cu contrat, o mica parte din bani se va duce la stat. Avantajul consta in faptul ca poti sa ii dai in judecata in caz ca nu platesc/ distrug sau fura lucruri, etc.