| YourAnonimus a întrebat:

Daca vreau sa schimb lire sterline in euro la schimb valutar, face schimbul direct sau întâi ii transforma in lei și apoi in euro?
Și ca sa primesc o suma mai mare de bani, euro trebuie sa aiba prețul de cumpărare mai mic, iar lira mai mare?

Răspuns Câştigător
| Miss25JK a răspuns:

Se face schimbul direct din lira in euro, nu e necesar sa treaca prin lei intai, dar depinde si de unde schimbi valuta. Eu iti recomand la banca, ING, piraeus, sau banca transilvania, au un schimb valutar destul de bun in beneficiul clientului, agentiile de schimb valutar nu. Si da, lira trebuie sa fie mai mare la cumparare iar euro mai mic la vanzare pentru ca banca iti vinde tie euro.

| YourAnonimus explică (pentru Miss25JK):

Fiind minor, dar cu buletin, îmi schimba la bănci? Și la care banca prețul e mai bun? Mulțumesc mult de ajutor!

| Miss25JK a răspuns (pentru YourAnonimus):

Daca esti minor la banca stiu ca nu poti schimba. La agentii da poti fiind minor, atat timp cat ai buletin, insa cum am spus, ei au o rata mai mica pentru tine, si mai benefic pentru ei. Dar poti cauta o casa de schimb valutar care sa iti comvina. Iar daca tii neaparat la banca, gasesti o persoana majora, mergi cu ea si schimba ea valuta pentru tine. Mersi de funda.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai un act de identitate, poți schimba bani oriunde - la bancă sau la birou de schimb. Nu se va calcula rata de schimb în funcție de vârsta ta, oricum, trebuie să semnezi un act (de fapt, două în cazul tău - vezi mai jos) cum că ești de acord cu tranzacția, altfel aceasta NU se poate încheia.
Iar schimbul, în ciuda celor spuse de câștigătorul vestitei funde, se face trecând prin lei: Ł -» leu -» €. Cum leul e moneda noastră națională, se pot face schimburi doar de lei în sau din alte valute. NU merge direct dintr-o valută în alta.
Dar mă rog... tu poți continua să alegi cel mai slab răspuns drept cel mai bun, dacă așa vrei. tongue

| YourAnonimus explică (pentru mihai69):

Înseamnă ca buni are dreptate, a zis același lucru ca și tine. Așadar ca merg la banca sau ca la un schimb valutar tot în lei prima data schimba. Mulțumesc! £-lei-€ laughing țin minte. Oricum ciudat.